Xocalı soyqırımından bəhs edən yeni sayt yaradılıb
“Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyasının təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın tərəfdaşlığı və məşhur fotojurnalist Reza Deqatinin təşəbbüsü ilə Paris və Bakıdakı əməkdaşlar tərəfindən www.khojalywitness.org saytı hazırlanıb.
Azertac xəbər verir ki, Reza Deqati 1992-ci ildə Xocalı soyqırımının, Azərbaycan xalqının başına gətirilən dəhşətlərin nadir şahidlərindən biri olub. Hələ o vaxtdan lentə köçürtdüyü həqiqətləri dünyaya çatdırmaq üçün dünyanın bir çox yerində sərgilər təşkil edib, reportajlar verib.
“Bir fotoqraf kimi mən insanlara necə haqsızlıq edildiyini gördüm, nalələrini eşitdim, çəkdiyi əzabları fotolentimin yaddaşına köçürdüm. O anları ki mən gördüm, o səsləri ki mən eşitdim, bütün bunlar mənə dərindən təsir etdi. Onların başına gətirilənləri bütün dünyaya çatdırmaq mənim ömürlük vəzifəm, çiynimdə olan bir yükdür”, - deyə o bildirib.
Dünyanın müxtəlif yerlərindəki problemləri, insanların üzləşdiyi bəlaları dünyaya çatdıran Reza 32 ildir ki, Xocalı sakinlərinin də səsi olmağı missiya kimi öz üzərinə götürüb.
Saytda 1992-ci ildə Xocalı və Ağdamda çəkilən şəkillər hekayələri ilə birlikdə təqdim olunur. Həmçinin “Time”, “The New York Times”, “The Washington Тimes”, “The Washington Post”, “ВВС1News”, “The Independent,” “Le Monde”, “Newsweek”, “The Sunday Тimes”, “Human Rights Watch”, “The Age”, “The Boston Globe” “Kommersant”, “Svoboda” kimi nüfuzlu beynəlxalq media orqanlarının soyqırımı ilə bağlı yazdığı faktlar da əlavə olunub.
Bundan başqa, Xocalı soyqırımının şahidi olmuş Amerika Birləşmiş Ştatlarından jurnalist, yazıçı və müəllif Tomas Qoltz, jurnalist və operator Çingiz Mustafayev, Fransadan fotoqraf və sənədli kinorejissor Frederique Lengaigne və Litvadan fotojurnalist Rikardas Lapaitis tərəfindən qeyd olunmuş faktlar da saytda göstərilib.
Veb-sayt daha çox kütləyə çatması üçün Azərbaycan, fransız, ingilis və rus dillərində olmaqla, dörd dildə hazırlanıb. Gələcəkdə saytın azı 10 dilə tərcümə olunması da nəzərdə tutulur.
Saytın yaradılmasında əsas məqsədlərindən biri Xocalı soyqırımı qurbanlarının, şahidlərinin hekayələrini göstərməklə, digər insanların bu şəkillərə baxaraq öz əzizlərini tapmasına, yaxınlarını tanımasına yardımçı olmaqdır.скачать dle 11.3

По инициативе Резы Дегати создан сайт о Ходжалинском геноциде
При содействии вице-президента Фонда Гейдара Алиева, автора международной информационной и агитационной кампании "Справедливость к Ходжалы!" Лейлы Алиевой и по инициативе известного фотожурналиста Резы Дегати создан сайт khojalywitness.org.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Реза Дегати был одним из немногих очевидцев Ходжалинского геноцида, учиненного в 1992 году. С тех пор он организовывает выставки, выступает с докладами по всему миру, донося до международной общественности всю правду о бедах, выпавших на долю азербайджанского народа, подкрепляя сказанное фотохроникой, в том числе и Ходжалинского геноцида.
"Я запечатлел на пленку фотографии жертв Ходжалинского геноцида, показал их боль от пережитого. Увиденное глубоко потрясло меня. С тех пор я считаю своей миссией донесение до всего мира правды об этой трагедии", - отмечает Реза Дегати.
На протяжении 32 лет Реза остается истинным глашатаем правды о Ходжалинском геноциде, он много путешествует по миру, рассказывая людям о страданиях и боли жертв трагедии, призывая не оставаться равнодушными.
На сайте представлены фотографии, сделанные в Ходжалы и Агдаме в 1992 году, дается история событий, размещены публикации всемирно известных изданий - Time, The New York Times, The Washington Times, The Washington Post, ВВС1News, The Independent, Le Monde, Newsweek, The Sunday Times, а также данные, которые приводят Human Rights Watch, The Age, The Boston Globe, "Коммерсантъ" и "Свобода". Здесь также собраны свидетельства американского журналиста и публициста Томаса Гольца, азербайджанского журналиста и оператора Чингиза Мустафаева, французского фотографа, режиссера-документалиста Фредерика Ленгейна и литовского фотожурналиста Ричардаса Лапайтиса, ставших очевидцами Ходжалинского геноцида.
Веб-сайт функционирует на четырех языках: азербайджанском, французском, английском и русском. В дальнейшем
планируется перевести его материалы как минимум на 10 языков.
Одна из основных целей создания сайта - ознакомить мировую общественность с историями, рассказанными жертвами и свидетелями очевидцев Ходжалинского геноцида, а также помочь родственникам и близким жертв трагедии узнать их по фотографиям.скачать dle 11.3