FHN-dən yanğınla bağlı əhaliyə XƏBƏRDARLIQ - VİDEO
Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) ölkədə yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə səlahiyyətləri daxilində zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirir.
Bu çərçivədə, respublika ərazisində baş verən yanğınların Nazirliyin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən aparılmış statistik təhlili göstərir ki, yanğınların böyük əksəriyyəti yaşayış sektorunun payına düşür. Yaşayış sektorunda baş verən yanğınların isə təqribən 50 faizi elektrik avadanlıqlarının, 15 faizi qaz cihazlarının (qurğularının) quraşdırılması və istismarı zamanı yanğın təhlükəsizliyi qaydalarının pozulması səbəbindən baş verir. Bununla yanaşı, odla ehtiyatsızlıq, uşaqların nəzarətsiz qalması və s. kimi səbəblər də yanğınların baş verməsində əsas faktorlardandır.
Qeyd olunanlarla bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyi əhaliyə müraciət edərək, aşağıda göstərilən mühüm yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına əməl olunmasının zəruriliyini bir daha xatırladır:
- elektrik və qaz şəbəkəsinin quraşdırılmasını yalnız mütəxəssislərə həvalə edin və bu məqsədlə keyfiyyətli məhsullardan istifadə edin!
- standartlara uyğun olmayan qaz cihazlarından istifadə yanğın və partlayış təhlükəsi yaratdığından, onların istismarına yol verməyin!
- elektrik xətləri və uzadıcılarını həddindən artıq yükləməyin!
- elektrik avadanlıqları və qaz cihazlarını işlək vəziyyətdə qoyub mənzili tərk etməyin!
- mənzil daxilində, eyvan və pilləkən qəfəslərində tezalışan yanar maddə saxlamayın!
- mənzilə daxil olarkən qaz qoxusu hiss etdikdə işığı yandırmayın, qapı-pəncərələri açın, mənzilə qazın girişini bağlayın və mütəxəssis çağırın!
- uşaqları nəzarətsiz qoymayın, onların elektrik və qaz cihazlarından istifadəsinə yol verməyin!
- tam söndürülməmiş kibrit və siqaret kötüyünü zibil qutusuna və ya eyvandan atmayın!
Göstərilən sadə, lakin çox vacib təhlükəsizlik qaydalarına əməl etməklə, həyat və sağlamlığa, əmlaka mümkün zərərlərin qarşısı alınmış olacaq!

МЧС обратилось к населению с предупреждением - ВИДЕО
Статистический анализ пожаров на территории республики, проведенный Государственной службой пожарного надзора ведомства, показывает, что подавляющее большинство пожаров приходится на жилой сектор. При этом около 50% таких инцидентов происходят из-за нарушения правил пожарной безопасности при установке и эксплуатации электрооборудования, 15% - газовых приборов (устройств). Тем не менее такие факторы, как неосторожное обращение с огнем, оставление детей без присмотра и т.д., также являются основными причинами возникновения пожаров.
В связи с вышеупомянутым МЧС обращается к населению с целью еще раз напомнить о необходимости соблюдения важных правил пожарной безопасности. Эти правила следующие:
- доверяйте установку электрической и газовой сети только специалистам и используйте качественную продукцию;
- поскольку использование газовых приборов, не соответствующих нормам, создает опасность пожара и взрыва, не допускайте их эксплуатации;
- не перегружайте линии электропередач и удлинители;
- покидая квартиру, не оставляйте электрооборудование и газовые приборы включенными;
- не храните легковоспламеняющиеся вещества внутри квартиры, на балконе и лестничных клетках;
- если, входя в квартиру, вы чувствуете запах газа, не включайте свет, откройте сначала двери и окна, закройте доступ газа в квартиру и вызовите специалиста;
- не оставляйте детей без присмотра, не позволяйте им пользоваться электрическими и газовыми приборами;
- не выбрасывайте не полностью потушенные спички и окурки в урну или с балкона.
Соблюдая эти простые, но весьма важные правила техники безопасности, можно будет предотвратить возможный ущерб жизни и здоровью, а также имуществу!