Avtobuslarda nağdsız ödənişlərin tətbiqi ilə bağlı AÇIQLAMA: “Bakı ilə məhdudlaşmayacaq”
“Vətəndaşların rahatlığı, xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün hədəfimiz bütün avtobusların nağdsız ödəniş sisteminə keçidini təmin etməkdir”.
Bunu “Trend”ə Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) İdarə Heyətinin sədri Anar Rzayev deyib.
“Sərnişindaşıma sahəsində aparılan islahatlar həm də bu istiqaməti əhatə edəcək. Nağdsız ödənişlərin tətbiqi təkcə paytaxt Bakı ilə məhdudlaşmayacaq. Sumqayıtda da şəhərdaxili ictimai nəqliyyatda nağdsız ödənişlərin tətbiqi üzrə işlər aparılır. Bakı-Sumqayıt ekspres avtobusunda ödənişlər nağdsız qaydada həyata keçirilir. İctimai nəqliyyatda bütün növ ödəniş vasitələrindən istifadəyə imkan yaratmaq üçün mövcud nağdsız ödəniş sistemi üzərində təkmilləşdirmə işləri aparılır. Sistem yeniləndikdən sonra təmassız texnologiyanı dəstəkləyən, bütün bank kartları və mobil cihazlardan ödəniş etmək mümkün olacaq. Yaxın vaxtlarda bir neçə marşrutda ödənişlərin bank kartları ilə edilməsi sınaqdan keçiriləcək. Sınaqlardan sonra ödəniş sisteminin ilkin tətbiqinə başlanılması nəzərdə tutulur. Düşünürəm ki, 2024-cü il sərnişin nəqliyyatının inkişafı və tətbiq olunacaq yeniliklər baxımından çox əhəmiyyətli il olacaq”, - deyə o bildirib.скачать dle 11.3

Применение безналичных платежей в автобусах не ограничится столицей
Для повышения комфорта и качества обслуживания граждан нашей главной целью является перевод всех автобусов на безналичную систему оплаты (банковскими картами, мобильными приложениями и т.д.).
Об этом Trend сообщил председатель правления Агентства наземного транспорта Азербайджана Анар Рзаев.
"Реформы в сфере пассажирских перевозок также будут охватывать данное направление. Применение безналичных платежей не ограничится Баку. В Сумгайыте также ведется работа по внедрению данного вида платежа в городском общественном транспорте. Кроме того, оплата за проезд в экспресс-автобусе Баку - Сумгайыт уже осуществляется в безналичной форме.
Проводятся работы по совершенствованию существующей системы безналичной оплаты, позволяющей использовать все виды платежных средств в общественном транспорте. После обновления этой системы в автобусах появится возможность производить оплату проезда всеми банковскими картами и мобильными устройствами, поддерживающими бесконтактную технологию оплаты. В ближайшее время будет протестировано осуществление платежей банковскими картами на нескольких маршрутах. После тестирования предполагается начать внедрение этого способа оплаты. Думаю, что 2024 год будет очень важным с точки зрения развития пассажирского транспорта и внедрения новшеств", - сказал А.Рзаев.скачать dle 11.3