Ukrayna tarixinin ən böyük rüşvət işi: Holdinq sahibi axtarışa verildi
Ukraynanın Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə İxtisaslaşdırılmış Prokurorluğu (SAP) və Milli Antikorrupsiya Bürosu (NABU) ölkə tarixində ən böyük rüşvət işi üzrə ittiham aktını məhkəməyə göndərib.
Bu barədə Milli Antikorrupsiya Bürosunun saytında məlumat verilib.
“Fevralın ikisində NABU və SAP Ukrayna Dövlət Fiskal Xidmətinin (SFS) keçmiş sədrinə qeyri-qanuni müavinət verməkdə ittiham olunan aqroholdinqin (kənd təsərrüfatı holdinqi) işini məhkəməyə göndərib”, - deyə məlumatda bildirilib.
İstintaq zamanı kənd təsərrüfatı holdinqinin sahibinin 2015-ci ilin avqust ayında kənd təsərrüfatı holdinq şirkətlərinə ƏDV-nin geri qaytarılmasına görə 5,5 milyon ABŞ dolları məbləğində və 2015-ci ilin fevral ayından 2016-cı ilin avqust ayınadək ƏDV-nin qaytarılması üzrə 21 milyon avrodan artıq məbləğdə qeyri-qanuni güzəştlər verməsi faktları müəyyən edilib.
Qurumdan vurğulanıb ki, bu, Ukrayna tarixində sənədləşdirilmiş ən böyük rüşvət halıdır.
NABU məhkəməyə cəlb edilən şəxsin adını açıqlamasa da, onun axtarışda olduğunu qeyd edib. Ukraynanın “Forbes” nəşrinə görə, söhbət “Ukrlandfarminq” aqroholdinqinin sahibi Oleq Baxmatyukdan gedir.

В Украине направили в суд дело о крупнейшей взятке в истории страны
"2 февраля НАБУ и САП направили в суд дело в отношении владельца агрохолдинга, обвиняемого в предоставлении неправомерной выгоды бывшему председателю Государственной фискальной службы (ГФС) Украины. Следствие установило факты предоставления владельцем агрохолдинга неправомерной выгоды в размере 5,5 млн долларов за обеспечение возмещения НДС компаниям агрохолдинга в августе 2015 года и свыше 21 млн евро за возмещение НДС на протяжении февраля 2015 года - августа 2016 года", - говорится в сообщении.
"Это самая крупная задокументированная неправомерная выгода в истории Украины", - подчеркнули в ведомстве.
В НАБУ не указали фамилию фигуранта, сообщив лишь, что он находится в розыске, однако СМИ отмечают, что речь идет о владельце агрохолдинга "Укрлендфарминг" Олеге Бахматюке. В январе 2023 года офис генпрокурора Украины согласовал запрос об экстрадиции Бахматюка и направил документ в Австрию.