İlham Əliyev Hulusi Akarı qəbul etdi - YENİLƏNİB
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 29-da Türkiyə Böyük Millət Məclisinin deputatı, parlamentin Milli müdafiə komissiyasının sədri, Türkiyə Respublikasının sabiq milli müdafiə naziri Hulusi Akarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Hulusi Akar Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Türkiyə dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş edib.
Hulusi Akar Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin ulu öndər Heydər Əliyevin dediyi kimi, “Bir millət, iki dövlət” prinsipi üzrə inkişaf etdiyini və bunun bir örnək olduğunu vurğulayıb. Qonaq Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatmasında mühüm rol oynadığını deyib.
Hulusi Akar Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı Qələbədə Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müstəsna rolunu bir daha vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev 44 günlük Vətən müharibəsinin ilk günlərindən Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və qardaş Türkiyənin Azərbaycana göstərdiyi mənəvi, siyasi və diplomatik dəstəyi bir daha yüksək qiymətləndirib.
Söhbət zamanı ötən il sentyabrın 19-20-də Azərbaycanın 23 saatdan da az bir müddətdə həyata keçirdiyi antiterror tədbirləri zamanı ərazimizdə qeyri-qanuni silahlı birləşmələrin mövcudluğuna və təcavüzkar separatizmə son qoyulduğu, suverenliyimizin tam bərpa olunduğu vurğulanıb.
Dövlətimizin başçısı 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra da Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində yeni islahatların aparıldığını deyib, Ordumuzun döyüş qabiliyyətinin daha da gücləndiyini qeyd edib və bütün bunların ötən ilin sentyabrında keçirilmiş antiterror tədbirlərində bir daha özünü bariz şəkildə göstərdiyini bildirib.
Söhbət zamanı Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı və yeni sahələri əhatə etməsi məmnunluqla qeyd olunub, bu təşkilatın parlamentlər xətti ilə də müvafiq komitələr səviyyəsində əlaqələrin yaradılması və bu komitələrin birgə iclaslarının keçirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Şuşa Bəyannaməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb, Azərbaycan ilə Türkiyə arasında hərbi, müdafiə sənayesi, təhlükəsizlik, parlamentlərarası əlaqələr və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, hər iki ölkənin silahlı qüvvələri tərəfindən birgə keçirilən hərbi təlimlərin əhəmiyyəti xüsusilə qeyd edilib.
Sonda Hulusi Akar dövlətimizin başçısına xatirə hədiyyəsi təqdim edib.

Ильхам Алиев принял делегацию во главе с Хулуси Акаром - ОБНОВЛЕНО
29 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с депутатом Великого национального собрания Турции, председателем парламентской Комиссии по национальной обороне, бывшим министром национальной обороны Турецкой Республики Хулуси Акаром.
Как сообщает President.az, Хулуси Акар передал главе государства приветствия президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, просил передать и его приветствия главе турецкого государства.
Хулуси Акар подчеркнул, что дружественные и братские отношения между Азербайджаном и Турцией развиваются по принципу, как говорил великий лидер Гейдар Алиев, "одна нация, два государства", и это является примером. Гость отметил, что дружеские и братские отношения Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана сыграли важную роль в достижении связей между нашими странами уровня стратегического союзничества.
Хулуси Акар вновь подчеркнул исключительную роль Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в победе Азербайджана в Отечественной войне.
Президент Ильхам Алиев еще раз высоко оценил моральную, политическую и дипломатическую поддержку, оказанную Азербайджану Реджепом Тайипом Эрдоганом и братской Турцией с первых дней 44-дневной Отечественной войны.
В ходе беседы было подчеркнуто, что в ходе антитеррористических мероприятий, проведенных Азербайджаном 19-20 сентября прошлого года менее чем за 23 часа, был положен конец присутствию незаконных вооруженных формирований и агрессивному сепаратизму на нашей территории, полностью восстановлен суверенитет страны.
Глава государства сказал, после 44-дневной Отечественной войны в Вооруженных силах Азербайджана также проводились новые реформы, еще более усилилась боеспособность нашей армии, и все это наглядно проявилось во время антитеррористических мероприятий, проведенных в сентябре прошлого года.
В ходе беседы с удовлетворением было отмечено, что сотрудничество в рамках Организации тюркских государств (ОТГ) развивается и охватило новые направления, была доведена до внимания важность налаживания связей на уровне профильных комитетов по линии парламентов стран-членов ОТГ и проведения их совместных заседаний. Было подчеркнуто значение Шушинской декларации, состоялся обмен мнениями о взаимодействии между Азербайджаном и Турцией в военной сфере, в области оборонной промышленности, безопасности, межпарламентских отношений и других направлениях, особо отмечена важность совместных военных учений, проводимых вооруженными силами обеих стран.
В заключение Хулуси Акар вручил главе нашего государства памятный подарок.