27.01.2024 20:19 3 444
ABŞ-da Texas ştatının hakimiyyəti qeyri-qanuni miqrantların öz ərazilərindən köçürülməsi proqramının bir hissəsi olaraq 102 mindən çox insanı Amerikanın digər ştatlarına daşıyıb.
Bu barədə Texas qubernatoru Qreq Ebbotun ofisi məlumat yayıb.
Belə ki, 2022-ci il ərzində Vaşinqtona 12,5 mindən çox, Nyu-Yorka 37,5 mindən çox, Çikaqoya 31,2 min, Denver şəhərinə 16 min, Filadelfiyaya 3,4 min və Los-Ancelesə 1,5 min miqrant aparılıb. Ümumilikdə isə Texası 102,1 min qanunsuz miqrant tərk edib.
Qeyd edək ki, miqrant problemi ABŞ administrasiyası ilə Texas hakimiyyəti arasında qalmaqala səbəb olub.
Nəticədə Ağ Ev rəhbəri Co Bayden Texas hakimiyyətinə ABŞ Ali Məhkəməsinin qərarına əməl etmək və Milli Qvardiya qüvvələrinin federal hökumətə yerləşdirildiyi sərhəd patrul postlarını təhvil vermək üçün 24 saat vaxt verib. Bu ultimatum bitdikdən sonra nə baş verəcəyi hələlik məlum deyil.
Texas Vaşinqtonun sərhədlərin bağlanmasına son qoymaq tələblərinə və təmas zonasına nəzarəti təhvil vermək ultimatumuna baxmayaraq, Meksika ilə sərhədində əlavə tikanlı məftillər çəkməyə başlayıb.скачать dle 11.3

Из Техаса в другие штаты вывезено более 102 тыс. нелегалов
С апреля 2022 года в Вашингтон направили более 12,5 тыс. нелегалов, более 37,5 тыс. мигрантов были перемещены в Нью-Йорк и 31,2 тыс. — в Чикаго с августа 2022 года.
Кроме того, 16 тысяч мигрантов оказались в городе Денвер, 3,4 тысячи — в Филадельфии, еще 1,5 тысячи — в Лос-Анджелесе. В общей сложности Техас покинули 102,1 тысячи незаконных мигрантов.
В 2023 году число мигрантов, которые пытались нелегально пересечь границу США, достигло рекорда. В конце декабря прошлого года The Washington Examiner со ссылкой на источники в пограничной службе сообщило, что за одни сутки было зарегистрировано 14,5 тыс. попыток пересечения госграницы.
Власти Техаса заявили, что рост показателей нелегальной миграции связан с "политикой открытых границ" Джо Байдена. В частности, 22 января Верховный суд США постановил убрать проволочные ограждения, которые установила Национальная гвардия Техаса на границе с Мексикой. Администрация президента США утверждает, что ограждения мешают федеральному пограничному патрулю задерживать мигрантов и предоставлять им помощь при необходимости, как этого требует закон.