25.01.2024 13:49 2 209
Bu gün maarifpərvər və ictimai xadim, hər kəsin böyük xeyriyyəçi kimi tanıdığı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin doğum günüdür.
Ağır həyat yolu keçən Hacı Zeynalabdin Tağıyev 1823-cü il yanvarın 25-də Bakıda anadan olub. Xeyriyyəçinin anası Ümmü xanım hələ Hacı Zeynalabdin Tağıyev uşaq olarkən dünyasını dəyişib. Anasını itirəndə 10 yaşı olan Zeynalabdini atası peşə öyrənsin deyə bir bənnanın yanına usta köməkçisi olaraq göndərib. 15 yaşı tamam olanda Zeynalabdin bənnalıq etməyə başlayıb.
O, bir müddət sonra tikinti ustası və təşkilatçısı kimi tanınmağa başlayıb, müəyyən qədər vəsait toplayaraq artıq 20 yaşında ev tikintisi və daşyonma işləri təşkil edib. Özünün sonrakı tikinti işlərinə də şəxsən nəzarət edib. Tikdirdiyi binalarda, şəxsən açdırdığı qızlar gimnaziyasının binasında da onun dəst-xəti hiss edilib.
Bir müddət sonra Zeynalabdin özünü ticarət sahəsində və yüngül sənayedə də sınamaq qərarına gəlib. Hər iki sahədə də qabiliyyəti, fərasəti ilə uğur qazanıb, dükanlara və manufakturaya sahib olub. O, həm də Bakı neftini Xəzər dənizi və Qafqaz dəmir yolu vasitəsilə ixrac edən ən böyük sahibkarlardan birinə çevrilib.
1870-ci ildə Tağıyevin artıq iki qazanxanadan ibarət kerosin zavodu olub. Kerosin zavodu ilə yanaşı, o sonradan “Hacı Zeynalabdin” şirkətini yaradıb. Bu dövrlərdə Bakı əsl neft səltənətinə çevrilib. Bakı ətrafındakı kəndlərdə torpaqlar Rusiyadan və xaricdən gəlmiş sərmayədarlar tərəfindən alınıb və burada neft buruqları ucaldılıb. Bu, Hacını da maraqlandırıb və o, podratçılığı buraxaraq neft işinə başlayıb.
Götürdüyü torpaqdan neft fəvvarə vuran Hacı “H.Z.Tağıyev” adlandırdığı neft şirkətini qeydiyyata aldıraraq mədənində ustalara yüksək maaş verib və ən yeni avadanlıq quraşdırıb.
Nəticədə onun gəlirləri sürətlə artmağa başlayıb. Bundan sonra o, neft zavodları alıb. Hacı Zeynalabdin Tağıyev 1901-ci ildə 300 min rubl vəsait sərf edərək, Bakıda ilk qızlar məktəbi tikdirib. Bəzi mənbələrdə qızlar məktəbinin inşasını Tağıyevin ikinci həyat yoldaşı Sona xanımın təklif etdiyi göstərilir.
Bu, bütün Qafqazda yeganə qızlar məktəbi olub. Binanı 1898-ci ildə tikməyə başlayıblar. 1900-cü ildə hazır olub. Qızlar məktəbinin binası memarlıq baxımından Azərbaycan memarlığının milli-romantik üslubundadır. Əsas fasaddakı divar bir cərgə ağ, digər cərgə isə qızılı daşdan hörülüb.
Qeyd edək ki, xeyriyyə məqsədilə yaradılan cəmiyyətlər ya Tağıyevin şəxsi iştirakı və vəsaiti ilə, ya da onun yaxından köməyi ilə yaradılıb.
Tağıyev həm də Bakı-Şollar su kəmərinin tikintisi üçün şəxsi vəsaitindən pul ayırıb.
Sovet Rusiyasının 28 aprel 1920-ci ildə Azərbaycanı işğal etməsi ilə vəziyyət kökündən dəyişib. İnsanların mülkiyyəti əlindən alınıb, milli kadrlar və ziyalılar təqib edilməyə başlanıb. Hər şey Rusiyanın maraqlarına yönəlib. Yerli əhalinin xahişi ilə yeni hakimiyyətin rəhbərlərindən biri olan Nəriman Nərimanovun göstərişi ilə Tağıyevə mülk seçmək imkanı verilib. O özünün artıq əlindən alınmış keçmiş mülklərindən ancaq Mərdəkandakı bağ evini seçib.
Hacı Zeynalabdin Tağıyev 1924-cü il sentyabrın 1-də 101 yaşında (bəzi mənbələrə görə, 86 yaşında) vəfat edib və sentyabrın 4-də dəfn edilib.
2023-cü il yanvarın 18-də xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Bakıda ucaldılan heykəlinin açılışı olub. Açılışda Azərbaycan Respublikasını Prezidenti İlham Əliyev də iştirak edib.скачать dle 11.3

Сегодня день рождения Гаджи Зейналабдина Тагиева
Сегодня день рождения известного азербайджанского мецената, просветителя и общественного деятеля Гаджи Зейналабдина Тагиева.
Будущий благотворитель родился 25 января 1823 года в Баку.
Его мать Умму ханым умерла, когда Зейналабдину было 10 лет. В тот же год отец устраивает его подмастерьем к одному из бакинских каменщиков. В 12 лет он уже обтесывает камни, а в 15 - начинает работать каменщиком.
Через некоторое время Зейналабдин становится известен как мастер в области строительства. Собрав определенные средства, уже в 20 лет он организовывает строительные и кладочные работы. Обладая немалым состоянием, Тагиев лично контролировал возведение всех домов, в частности каменотесные работы.
Позже он, с успехом применив свои способности в торговле и легкой промышленности, становится владельцем магазинов и мануфактуры. Он также был одним из крупнейших предпринимателей, экспортирующих бакинскую нефть через Каспийское море и Кавказскую железную дорогу.
В 1870 году у Тагиева уже был керосиновый завод с двумя котельными. В тот период Баку переживает настоящий нефтяной бум. Российские и иностранные инвесторы скупают земли в близлежащих к Баку деревнях, строят нефтяные вышки. Тагиев, также заинтересовавшись нефтяным делом, в 1873 году вместе с компаньонами арендует землю в Бибиэйбате. Нанимают чернорабочих, мастеров, приобретают оборудование и, соорудив вышку, принимаются бурить скважины.
Расходы с каждым днем росли, однако нефти все еще не было. Выкупив у компаньонов их долю, он становится единоличным владельцем участка земли. Наконец из скважины забил фонтан "черного золота". На месторождении устанавливается новейшее оборудование, а мастерам выплачивают высокую заработную плату.
Тагиев открывает нефтяную компанию "Гаджи Зейналабдин". В результате его доходы начинают стремительно расти. После этого он покупает нефтеперерабатывающие заводы.
В 1901 году Гаджи Зейналабдин Тагиев открыл первую женскую школу в Баку, вложив в ее строительство 300 000 рублей. По некоторым данным, идея строительства учебного заведения для девочек принадлежит второй супруге Тагиева Соне ханым.
Это была единственная женская школа на всем Кавказе. Строительство здания началось в 1898-м и завершилось в 1900 году. Здание женской школы выполнено в национально-романтическом стиле азербайджанской архитектуры. Стена главного фасада выложена чередующимися рядами белого и золотистого камней.
Следует отметить, что благотворительные общества создавались либо при личном участии и на средства Тагиева, либо при его содействии.
Он также выделил деньги из собственных средств на строительство водопровода Баку - Шоллар.
Ситуация коренным образом изменилась с оккупацией Азербайджана Советской Россией 28 апреля 1920 года. У людей конфисковывают имущество, преследуются национальные кадры и интеллигенция. По просьбе местного населения и по указанию одного из руководителей нового правительства Наримана Нариманова, Тагиеву предоставляется возможность выбора места проживания. Из прежних владений он выбирает только загородный дом в Мардакяне.
Гаджи Зейналабдин Тагиев скончался 1 сентября 1924 года в возрасте 101 года (по некоторым данным, в возрасте 86 лет, год рождения - 1838-й).
18 января 2022 года в Баку состоялось открытие памятника Гаджи Зейналабдину Тагиеву. В церемонии по этому случаю принял участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев.скачать dle 11.3