Yevgeni Mixaylov: “Azərbaycanın uğurları Aİ və Qərbdə bəzilərini qıcıqlandırır”
“Azərbaycanın uğurları Avropa İttifaqını (Aİ) və xüsusən də onun aparıcı üzvlərindən olan Fransanı qıcıqlandırır”.
Bunu “Report”a açıqlamasında rusiyalı siyasi ekspert Yevgeni Mixaylov Aİ, ona üzv olan ölkələr və bəzi digər Qərb ölkələrinin rəsmilərinin Azərbaycanı tənqid edən bəyanatlarına münasibət bildirərkən deyib.
Ekspertin fikrincə, bu mənfi məqam həm də bu ölkələrdə siyasətçilərin erməni lobbisinin təsirinə düşməsi ilə bağlı ola bilər:
“Azərbaycan məhkəmə sisteminə ünvanlanan qeyri-müəyyən şərhlər əslində Ermənistan tərəfinin Azərbaycanı “Qarabağ ermənilərinin qanunsuz mühakimələrində” ittiham edən bəyanatları ilə üst-üstə düşür”.
O əlavə edib ki, söhbət separatçı rejimin rəhbərlərindən və Azərbaycan xalqına qarşı cinayət törətmiş şəxslərdən gedir.
Politoloq xatırladıb ki, Moskva siyasi arenada Bakıya dəstəyini ifadə etməyə hər zaman hazırdır:
“Rusiya Cənubi Qafqazda baş verən hadisələri görür. Moskva və Bakı tərəfdaşdır, prezidentlərimiz arasında çox yaxşı münasibətlər var. Bu, təbii ki, ölkələrimiz arasında mədəni və iqtisadi əlaqələrin gələcək inkişafına ciddi təsir göstərir”.скачать dle 11.3

Евгений Михайлов: Успехи Азербайджана раздражают некоторых в ЕС и на Западе
Успехи Азербайджана раздражают Европейский союз (ЕС) и, в частности, одного из ведущих его членов - Францию.
Об этом Report заявил российский политический эксперт Евгений Михайлов, комментируя заявления официальных лиц ЕС, государств, являющихся его членами, и некоторых других западных стран с критикой в адрес Азербайджана.
По словам эксперта, этот негатив также может быть связан с тем, что политики в этих странах подвержены влиянию армянского лобби.
"Неоднозначные комментарии в адрес азербайджанской судебной системы фактически созвучны с заявлениями армянской стороны, обвиняющей Азербайджан в "незаконных судах над армянами Карабаха", - сказал он, хотя речь идет о руководителях сепаратистского режима и людях, совершивших преступления против азербайджанского народа.
Политолог напомнил, что Москва всегда готова выражать поддержку Баку на политической арене.
"Россия видела все, что происходит на Южном Кавказе. Москва и Баку - партнеры, наши президенты находятся в отличных отношениях, что, естественно, накладывает сильный отпечаток на дальнейшее развитие культурных и экономических связей между нашими странами", - подытожил Е.Михайлов.скачать dle 11.3