Bu gün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbinin təsdiq olunmasından 31 il ötür
Median.Az xatırladır ki, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbi haqqında” Azərbaycan Respublikasının 19 yanvar 1993-cü il tarixli 460 saylı Konstitusiya Qanunu ilə müstəqil dövlətimizin Dövlət Gerbi təsdiq edilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbində qalxan - azərbaycanlıların Şərq xalqlarından biri, Azərbaycanın özünümüdafiə qüdrətinə malik olduğunu, qalxanın üzərindəki dairəvi üç rəng - milli bayrağımızdakı simvolları (türklük, müasirlik, islam), səkkizguşəli ulduz əbədiyyət rəmzi olan Günəşi, alov - “Odlar Yurdu”nu - Azərbaycanı, palıd budaqları - milli hərbi qüdrətimizi, sünbül - Vətənimizin bolluğunu, bərəkətliliyini, çörəyə olan müqəddəs münasibətini, günəşin ağ rəngdə verilməsi isə Azərbaycan dövlətinin sülhsevərliyini, xalqımızın sülh, barış, əmin-amanlıq tərəfdarı olduğunu bildirməyə xidmət edir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbində Azərbaycan milli dövlətçiliyinə, eləcə də milli ənənələrinə və ümumbəşəri dəyərlərə əsaslanan simvolikadan geniş istifadə olunub. Azərbaycan Respublikası Ali Soveti 1991-ci il 5 fevral tarixli qərarı ilə üçrəngli Dövlət bayrağını bərpa və qəbul etməklə yanaşı, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbinin ən yaxşı təsviri üçün müsabiqə élan olunması haqqında” (05.02.1991, №20-XII) xüsusi qərar da qəbul etmişdi.скачать dle 11.3

Сегодня исполнился 31 год со дня утверждения Государственного герба Азербайджанской Республики
Median.Az напоминает, что Государственный герб нашего независимого государства был утвержден Конституционным законом Азербайджанской Республики №460 от 19 января 1993 года "О Государственном гербе АР".
В Государственном гербе Азербайджанской Республики широко используются символы, основанные на национальной государственности Азербайджана, а также национальных традициях и общечеловеческих ценностях.
Щит на Государственном гербе Азербайджанской Республики служит доказательством принадлежности азербайджанцев к восточной цивилизации и демонстрирует мощь Азербайджана, его способность к самообороне, три цвета на щите в форме колец отражают символы нашего национального флага (голубой цвет указывает на тюркское происхождение азербайджанского народа, красный - стремление строить современное общество и развивать демократию, а зеленый - принадлежность к исламской цивилизации), восьмиконечная звезда означает Солнце - символ вечности, языки пламени - "страну огней", форма пламени напоминает написание слова "Аллах" на арабском языке, ветви дуба символизируют силу и могущество, колосья - богатство, плодородие, а белый цвет солнца выражает миролюбие азербайджанского государства, поддержку нашим народом мира, согласия и спокойствия.
Верховный Совет Азербайджанской Республики своим постановлением от 5 февраля 1991 года, наряду с восстановлением и принятием трехцветного Государственного флага, принял также специальное постановление "Об объявлении конкурса на лучшее изображение Государственного герба АР" (05.02.1991, № 20-XII).