11-40 yaşlı insanlar qızılca əleyhinə neçə peyvənd vurdurmalıdır?
“11-40 yaşlı əhali qruplarının qızılca xəstəliyindən müdafiəsi üçün 1 dəfə peyvənd olunması kifayət edir”.
Bu, TƏBİB-dən cavab olaraq bildirilib.
“2023-cü ilin payız mövsümü başlayandan etibarən ölkə ərazisində uşaqlar və böyüklər arasında qızılca xəstəliyinin yayılması davam edir. Epidemioloji vəziyyətin təhlili xəstəlikdən ağırlaşma hallarının, əsasən, qızılcaya qarşı vaksinasiya olunmayan şəxslərdə müşahidə olunduğunu göstərir”, - qurumdan qeyd edilib.
Bildirilib ki, əhalinin sağlamlığının qorunması və yoluxmaların, həmçinin xəstəliyin ağırlaşmalarının və ölüm hallarının qarşısının alınması məqsədilə əks-epidemik, profilaktik tədbirlər çərçivəsində 10 yaşadək uşaqların Milli Peyvənd Proqramına əsasən peyvəndlənməsi ilə yanaşı, 11-40 yaşlı əhali arasında da peyvəndlənmə tədbirləri aparılır:
“Vaxtında qızılcaya qarşı peyvəndlənmədən kənarda qalan, heç vaxt bu xəstəliyi keçirməyən 11-40 yaşlı əhali arasında peyvəndlənmənin aparılması üçün Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən ölkəyə idxal edilən vaksin preparatlarının tətbiqinə ötən ilin 27 dekabr tarixindən başlanılıb.
Peyvəndlənmə prosesi Bakı şəhəri və regionlarda uşaq, böyük əhalisinə ambulator-poliklinik xidmət göstərən tibb müəssisələrində könüllülük prinsipi əsasında aparılır”скачать dle 11.3

Сколько вакцин против кори следует делать людям в возрасте от 11 до 40 лет?
Об этом в ответ на запрос сообщили в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB).
Отмечается, что с начала осеннего сезона 2023 года на территории Азербайджанской Республики (АР) продолжается распространение кори среди детей и взрослых.
"Анализ эпидемиологической обстановки показывает, что случаи осложнений от инфекционного заболевания наблюдаются в основном у граждан, не прошедших вакцинацию против данной болезни.
В рамках противоэпидемических и профилактических мер, направленных на сохранение здоровья населения и предотвращение инфекций, а также осложнений заболевания и смертности, наряду с вакцинацией детей в возрасте до 10 лет в соответствии с национальной программой вакцинации, также проводятся прививочные мероприятия среди населения в возрасте от 11 до 40 лет.
С 27 декабря прошлого года началось применение препаратов, которые были импортированы Министерством здравоохранения АР, для проведения вакцинации среди граждан в возрасте 11-40 лет, которые не были своевременно привиты против кори и никогда не болели этим заболеванием.
Процесс вакцинации осуществляется на добровольной основе в медучреждениях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детскому и взрослому населению, в городе Баку и регионах", - говорится в сообщении.