Taksi fəaliyyəti ilə bağlı yeni qaydaların tətbiqinə nə vaxt başlanılacaq?
“Cari ildə qanunvericilikdə nəqliyyat sahəsində bir sıra dəyişikliklər oldu. Xüsusilə taksi fəaliyyəti, yükdaşıma sahəsində icazələrlə bağlı qanunvericilikdə dəyişikliklər edilib”.
Bu barədə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov bu gün keçirilən Azərbaycanda Mobilliyin Transformasiyası Proqramının təqdimatında çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, hazırda həmin dəyişikliklərin son müzakirələri aparılır:
“Müzakirələr yekunlaşdıqdan sonra həmin qaydaların tətbiqinə başlayacağıq”.
R.Hümbətov onu da əlavə edib ki, istər infrastruktur, istər avtobus zolaqları, yenidən hərəkətin təşkili sahəsində təhlillər aparılıb:
“Bu təhlillər rəqəmsallaşdırılaraq mərkəzi bazaya ötürülür. Rəqəmsal əkizin qurulması üçün 60 milyarda yaxın müxtəlif mənbələrdə - kommunal, mobil rabitə, avtomobillərin hərəkəti sahəsində olan statistikalar incələnib. Bu rəqəmsal əkiz artıq hazırdır. Eləcə də 20-dən artıq layihə rəqəmsallaşdırılıb, 6-sı layihələşdirilib. Yaxın zamanda onların icrasına başlanılacaq.
Hazırda əsas məsələlərdən biri mikromobilliyə təsiri olan velosiped zolaqlarının təşkili və vahid xəritəsinin hazırlanmasına başlamışıq. Ümid edirik ki, tez zamanda bu layihələr yekunlaşacaq və əhalinin istifadəsinə veriləcək. Bu da paytaxtda nəqliyyatın axınına müsbət təsir edəcək”.

Когда начнется применение новых правил в отношении деятельности такси?
В этом году в законодательстве произошел ряд изменений в сфере транспорта. В частности, были внесены изменения в законодательство, касающиеся разрешений в сфере деятельности такси и грузоперевозок.
Об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Азербайджана Рахман Гумметов в ходе своего выступления на сегодняшней презентации на тему "Программа трансформации мобильности в Азербайджане".
Он заявил, что в настоящее время идут финальные обсуждения этих изменений.
"После завершения обсуждений мы начнем применять эти правила", - сказал замминистра.
Р.Гумметов также добавил, что проведен необходимый мониторинг в сфере инфраструктуры, автобусных полос и реорганизации дорожного движения.
"Полученные данные оцифровываются и передаются в центральную базу данных. В создании "цифрового двойника" было обработано около 60 млрд статистических данных из различных источников - в области коммунальных услуг, мобильной связи, движения автомобилей. Этот "цифровой двойник" уже готов. Всего на сегодняшний день на "цифровом двойнике" смоделировано более 20 проектов, имеющих серьезный инвестиционный потенциал, получены научно обоснованные результаты. Определены шесть наиболее эффективных проектов, и в ближайшее время начнется их реализация.
В настоящее время мы приступили к организации и разработке единой карты велосипедных дорожек, одним из основных вопросов которой является влияние на микромобильность. Мы надеемся, что в ближайшее время эти проекты будут завершены и доступны населению. Это положительно скажется на транспортном потоке в столице", - сказал он.