Kasım-Jomart Tokayev Azərbaycan Prezidentini təbrik edib
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 29-cu Konfransına (COP29) ev sahibliyi edən ölkə kimi Azərbaycanın seçilməsini böyük uğur kimi qiymətləndirərək bu münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi təbrik edib.
Bu barədə Qazaxıstan Prezidentinin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
“Bu qərar ölkənizin beynəlxalq aləmdə yüksək nüfuzunun, Azərbaycanın səmərəli və mütərəqqi siyasətinin tanınmasının və qlobal iqlim gündəliyinin yüksək məqsədlərinə sadiqliyinin bariz göstəricisidir.
Əminəm ki, bu irimiqyaslı forumun gözəl Bakıda təşkili Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təbliğinə mühüm töhfə verəcək, dövrümüzün ən aktual problemlərinin həllinə töhfə verəcək, dünya ictimaiyyətinin diqqətini ekoloji və regional məsələlərə cəlb edəcəkdir”, - Kasım-Jomart Tokayev qeyd edib.
Qazaxıstan prezidenti azərbaycanlı həmkarını əmin edib ki, Qazaxıstan hərtərəfli yardım göstərməyə və COP29-un uğurlu və səmərəli keçirilməsində fəal iştirak etməyə hazırdır.
Qeyd edək ki, dekabrın 9-da Şərqi Avropa regional qrupu Azərbaycanı 2024-cü ildə COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi müəyyənləşdirib.

Касым-Жомарт Токаев поздравил Ильхама Алиева
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев поздравил Президента Азербайджана Ильхама Алиева с впечатляющим успехом - избранием Азербайджана страной проведения 29-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в 2024 году.
Об этом передает пресс-служба Акорды (резиденция президента Казахстана - ред.).
"Это решение является ярким свидетельством высокого авторитета Вашей страны на международной арене, признания эффективной и прогрессивной политики Азербайджана и его приверженности высоким целям глобальной климатической повестки. Убежден, организация этого масштабного форума в прекрасном Баку внесет весомый вклад в продвижение Целей устойчивого развития, будет способствовать решению наиболее актуальных задач современности, привлечет внимание мировой общественности к экологическим и региональным вопросам", - говорится в телеграмме.
Глава казахского государства заверил своего азербайджанского коллегу, что Казахстан готов оказать всестороннее содействие и принять самое активное участие для успешного и результативного проведения СОР29.