Rusiyada LGBT hərəkatı qadağan edildi
Rusiya Federasiyasının Ali Məhkəməsi cümə axşamı Ədliyyə Nazirliyinin beynəlxalq LGBT hərəkatının ekstremist kimi tanınması ilə bağlı iddiasını təmin edib.
“Beynəlxalq ictimai LGBT hərəkatını ekstremist təşkilat kimi tanıyın və onun Rusiya ərazisində fəaliyyətini qadağan edin”, - hakim Oleq Nefedov qərarı elan edib.
Məhkəmə iclası bağlı qapılar arxasında keçirilib.
Bildirilib ki, məhkəmə qərarı vətəndaşların şəxsi həyatın toxunulmazlığı hüququna təsir göstərmir və heç bir mənfi hüquqi nəticələrə səbəb olmayacaq. Məhdudiyyətlər LGBT təbliğatı, reklam, cəlbetmə və LGBT hərəkatında iştirak qadağasına riayət etmək zərurəti ilə bağlıdır.

В России признали экстремистским международное движение ЛГБТ
Верховный суд России удовлетворил иск Министерства юстиции о признании экстремистским международного движения ЛГБТ.
"Признать международное общественное движение ЛГБТ экстремистской организацией и запретить его деятельность на территории России", - говорится в решении суда, заседание которого прошло в закрытом от слушателей режиме.
Вместе с тем, по данным местных СМИ, принятое судебное решение "не затрагивает право граждан на личную жизнь и не повлечет каких-либо негативных юридических последствий". Ограничения связаны с необходимостью соблюдения запрета ЛГБТ-пропаганды, рекламирования, формирования заинтересованности, вовлечения в ЛГБТ-движение.