Xankəndiyə komendant təyin edilən Sərdar Səfərov kimdir? - DOSYE
General Səfərov 1973-cü ildə Sumqayıtda anadan olub. Dövlət Bədən Tərbiyəsi İnstitutunu, Türkiyənin Jandarma Zabitlər Məktəbini və Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasını bitirib.
1996-2005-ci illərdə Daxili Qoşunlarda xüsusi təyinatlı bölüyün komandiri, Xüsusi təyinatlı taborun qərargah rəisi kimi xidmət edib.
2019-2022-ci illərdə Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsinin İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin rəis müavini və həmin İdarənin rəisi olub. Daha sonra BŞBPİ rəisinin xidmət üzrə müavini vəzifəsinə təyin edilib.
O, son olaraq bu ilin yanvarında Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin rəisi təyin edilmişdi. General-mayor rütbəsini isə ötən ilin iyulunda alıb.
“Hərbi xidmətlərə görə”, “İgidliyə görə”, “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif edilib. Ailəlidir, üç övladı var.
Qeyd edək ki, ötən gün İlham Əliyevin Xankəndiyə səfəri çərçivəsində Sərdar Səfərov Prezidentə raport verib.скачать dle 11.3

Кто он - новоназначенный комендант Ханкенди?
Генерал С.Сафаров родился в 1973 году в Сумгайыте. Окончил Азербайджанский государственный институт физической культуры, Школу офицеров жандармерии Турции и Полицейскую академию МВД.
В 1996-2005 годах служил командиром подразделения специального назначения, начальником штаба батальона специального назначения Внутренних войск.
В 2019-2022 годах занимал должности заместителя начальника Управления общественной безопасности Главного управления полиции города Баку и начальника данного управления. Затем был назначен заместителем начальника Главного управления полиции города Баку по служебной работе.
В январе 2023 года С.Сафаров возглавил Главное управление общественной безопасности МВД.
В июле прошлого года ему было присвоено звание генерал-майора.
Награжден медалями "За военные заслуги", "За отвагу", "За Родину".
Женат, имеет троих детей.
Отметим, что минувшим днем в рамках поездки Президента Ильхама Алиева в Ханкенди Сардар Сафаров отдал рапорт главе государства.скачать dle 11.3