Azərbaycanda aşkarlanan saxta əlilliklərin sayı AÇIQLANDI
Hazırda Azərbaycanda əlilliyin ümumi göstəricisi əhaliyə nisbətdə 6 faiz təşkil etsə də, pensiya sistemində bu, 30 faizdir.
Bunu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Mətanət Məmmədova deyib.
M.Məmmədova qeyd edib ki, bu, digər ölkələrin təcrübəsi ilə nisbətdə həddindən artıq böyük rəqəmdir:
“Son illərdə 7 mindən çox saxta əlillik aşkarlanıb və ləğv edilib. Bu işlər mütəmadi olaraq davam etdiriləcək. Bizim fəaliyyətimiz bu istiqamətdə şəffaflığı təmin etməkdir. Bu, sosial sahədə aparılan islahatlardan biridir. Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin məqsədi əlillik təyinatına həqiqətən də uyğun olan, buna haqqı olan şəxslərə əlillik dərəcəsinin verilməsidir. Biz çalışırıq ki, onların əlillik təyinatı düzgün aparılsın, sui-istifadə halları aradan qaldırılsın”.скачать dle 11.3

Названо число "липовых" инвалидов в Азербайджане » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В настоящее время в Азербайджане 6% населения имеют инвалидность, но среди пенсионеров этот показатель составляет 30%.
Об этом сообщила заместитель председателя правления Госагентства медико-социальной экспертизы и реабилитации Министерства труда и соцзащиты населения Матанат Мамедова.
По ее словам, это очень большая цифра по сравнению с другими странами.
"За последние годы выявлено и отменено более семи тысяч незаконных назначений инвалидности. Работа будет проводиться регулярно. Это - одна из реформ в социальной сфере. Целью агентства является назначение группы инвалидности лицам, действительно имеющим на это право. Мы стараемся, чтобы эта процедура проводилась правильно и без злоупотреблений", - отметила М.Мамедова.скачать dle 11.3