Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı vakant yerlərin sayı AÇIQLANDI
Bu il müəllimlərin işə qəbulunda 50 min nəfərin iştirakı gözlənilir.
O bildirib ki, 8-9 min insanın iş yeri ilə təmin edilməsini gözləyirik:
“Bu müsabiqədə 9 minə yaxın insanın işlə təmini kifayət qədər böyük rəqəmdir. Lakin bəziləri 40 minə yaxın şəxsin işlə təmin oluna bilməməsini qəribə qarşılaya bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu müsabiqədir və biz ən layiqli namizədlərin seçiləcəyini düşünürük”.
Nazir qeyd edib ki, hazırda işləyən müəllimlərin də imtahan buraxılmasına icazə veriləcək.
O bildirib ki, müəllimlərin işə qəbulu məsələsi önəmlidir:
“Bakıda biologiya müəlimlərinin sayı 995, Fizika 890, Coğraiyfa 894, Kimya 673, ibtidai 5879 , Azərbaycan dili və Ədəbiyyat 2979, Riyaziyyat müəllimlərinin sayı isə 2521 nəfərdir. Bu yerlərdə yaşı 21-dən 65-ə qədər olan orta hesabla 40 il çalışacaq insanlar orada işləyir. Bakı şəhəri üzrə bu yerlərin 1/40-i vakant yer kimi çıxa bilər”.
Vakant yerlərə təsir edən amillərdən biri şagird sayıdır. 2010-cu ildən başlayaraq şagird sayında artım olsa da, növbəti illərdə şagird sayında azalmalar olacaq. Bu ümumi demoqrafik göstəricilərlə bağlıdır”, - deyə nazir qeyd edib.скачать dle 11.3