XİN-dən Los-Ancelesdəki erməni vandalizminə KƏSKİN REAKSİYA
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Los-Anceles şəhərində radikal erməni qüvvələri tərəfindən təşkil olunan aksiyada Azərbaycan bayrağına bürüdülmüş müqəvvanın edam edilməsi səhnəsi ilə bağlı məsələyə münasibət bildirib.
XİN-in mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva mətbuata açıqlamasında bildirib ki, bu, kifayət qədər ciddi məsələdir:
“Bildiyiniz kimi, ilk dəfə deyil ki, radikal erməni qruplarının bu kimi nifrətə əsaslanan, hətta cinayət tərkibli əməlləri ilə üzləşirik. Xatırlatmaq istərdim ki, hələ ötən ilin iyul ayında yüzlərlə radikal erməni daşnakları Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğunun qarşısında azsaylı azərbaycanlılara vəhşicəsinə hücum edərək onlara xəsarət yetirmişdilər.
Los-Anceles Polis İdarəsi azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş bu zorakılıqla bağlı nifrət zəminində törədilən cinayət maddəsi üzrə araşdırma başlatmışdı, bu zorakılıqda iştirak edən iki nəfər saxlanılsa da, bu prosesdə xüsusi fəallıq göstərmiş digər iki nəfərin axtarışı hələ də davam edir.
Hadisədən 10 aya yaxın müddətin keçməsinə baxmayaraq, nifrət zəminində cinayətin törədilməsində şübhəli bilinən əsas şəxslərin tapılıb məsuliyyətə cəlb edilməməsi böyük təəssüf və təəccüb doğurur. Bununla bağlı tərəfimizdən qarşı tərəfə rəsmi narazılığımız bildirilib”.
“Göründüyü kimi, məhz cəzasızlıq səbəbindən, Los-Ancelesdə radikal ermənilərin nifrət zəminində cinayətlərinin növbəti təzahürünü görürük. Bu məsələ ilə bağlı ciddi narahatlığımız ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinə bir daha çatdırılacaq”, - deyə XİN rəsmisi əlavə edib.скачать dle 11.3

МИД Азербайджана резко отреагировал на армянский вандализм в Лос-Анджелесе
Министерство иностранных дел (МИД) Азербайджана прокомментировало инцидент с "казнью" завернутого в азербайджанский флаг манекена во время акции, организованной радикальными армянскими силами в Лос-Анджелесе (штат Калифорния, США).
Как заявила журналистам глава пресс-службы МИД АР Лейла Абдуллаева, это достаточно серьезный вопрос.
"Как вы знаете, мы уже не в первый раз сталкиваемся с подобными враждебными, даже преступными действиями радикальных армянских группировок. Хотелось бы напомнить, что еще в июле прошлого года сотни радикальных армянских дашнаков совершили зверское нападение на немногочисленных азербайджанцев перед зданием Генконсульства Азербайджана в Лос-Анджелесе и нанесли им ранения.
В связи с этим Департамент полиции американского города начало расследование по статье о преступлении на почве ненависти. Несмотря на задержание двух причастных к насилию, совершенному в отношении азербайджанцев, двое других лиц, проявивших особую активность в этом деянии, все еще остаются на свободе.
Вызывает большое сожаление и удивление тот факт, что по прошествии около 10 месяцев с момента инцидента основные подозреваемые в совершении преступлений на почве ненависти не были найдены и привлечены к ответственности. В связи с этим наша сторона выразила недовольство в официальном порядке.
Очевидно, именно безнаказанность в Лос-Анджелесе подталкивает радикальных армян совершать очередные преступления на почве ненависти. Наша серьезная озабоченность по этому вопросу будет еще раз доведена до посольства США в нашей стране", - сказала она.скачать dle 11.3