İlham Əliyev: “Gəncənin raket atəşinə tutulması insanlığa qarşı törədilmiş cinayətdir”
Azərbaycan və Ermənistan arasında atəşkəs rejimi tətbiq olunandan dərhal sonra Ermənistan öz çirkin əməllərini davam etdirib.
Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkiyənin “Haber Global” televiziyasına müsahibəsində bildirib.
İ.Əliyevin bildirib ki, Azərbaycan atəşkəs rejimi ilə bağlı sözünə sadiqdir:
“Ümid edirdik ki, atəşkəs rejimi elan ediləndən sonra Dağlıq Qarabağ məsələsi siyasi yollarla həll olunacaq. Çünki hesab edirdik ki, hərbi mərhələ artıq başa çatıb. Təcavüzkar döyüş meydanında dərsini alıb və bundan sonra reallıqlarla hesablaşıb, diplomatik müstəvidə müsbət yanaşma göstərəcək.
Təəssüf ki, biz bunu görmədik. Oktyabrın 10-da saat 12-dən qüvvəyə minməli olan atəşkəs Ermənistan tərəfindən pozulub. Bildiyiniz kimi ondan sonra gecə saatlarında mülki əhaliyə qarşı dəhşətli cinayət törədilib”.
Prezident qeyd edib ki, düşmən Gəncə şəhəri raket atəşinə tutub:
“Bunun nəticəsində mülki şəxslər həlak olub, yaralanıb. Bu, erməni faşizminin eybəcər sifətinin növbəti təzahürüdür. Artıq dünya erməniliyi, Ermənistan havadarları və islamafob dairələr bu cinayəti gizlədə bilməyəcək. Hər şey göz qabağındadır. Ermənistan dövləti terror, faşist dövlətidir. Bu insanlığa qarşı törədilmiş cinayətdir”.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев: Ракетный обстрел Гянджи - преступление против человечества
Сразу после объявления режима прекращения огня между Азербайджаном и Арменией последняя продолжила свои грязные деяния.
Об этом сказал Президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев в интервью турецкому телеканалу Haber Global.
Глава государства отметил приверженность Азербайджана режиму прекращения огня.
"Мы надеялись, что после введения режима прекращения огня вопрос Нагорного Карабаха будет решаться политическим путем. Так как считали, что военный этап уже завершен, агрессор получил урок на поле боя и, считаясь с реалиями, продемонстрирует позитивный подход в области дипломатии.
К сожалению, мы этого не увидели. 10 октября, в 12:00, Армения нарушила режим прекращения огня. Как вы знаете, в ту же ночь было совершено чудовищное преступление против гражданского населения", - сказал Президент Ильхам Алиев.
Глава государства отметил, что враг подверг Гянджу ракетному обстрелу.
"В результате погибли и получили ранения гражданские лица. Это очередное проявление уродливости армянского фашизма. Армяне мира, покровители Армении и исламофобские круги уже не смогут скрыть это преступление. Все налицо. Армения - это террористическое, фашистское государство. Это преступление против человечества", - подчеркнул Ильхам Алиев.скачать dle 11.3