Gürcü analitik: “Cavaxetiyadan olan erməni separatçı Azərbaycan ordusuna qarşı vuruşur”
Gürcüstanın Azərbaycana verdiyi dəstəkdən narazı olan erməni tərəfi yenidən açıq şəkildə Gürcüstanın Samtsxe-Cavaxeti bölgəsində separatçılıq törətməklə təhdid edir.
Media.Az gürcü analitik Georgi Kbiltsetsxlaşvilidən Cavaxeti regionunda erməni separatçılığı təhlükəsini şərh etməsini istəyib:
- Gəlin, sizə nümunə göstərim. Erməni separatçılarının başçısı olan Vaaqn Çaxalyan adlı bir şəxs var. Mixail Saakaşvilinin dövründə həbs edilib və mühakimə olunub. Sonra Bidzina İvanişvili hökuməti zamanında azadlığa buraxıldı. İndi onun harada olduğunu bilirsinizmi? Qarabağda, erməni separatçılarının tərəfində döyüşür. Bir neçə gün əvvəl gürcü aktivistlər əlində silah formada olan Çaxalyanın şəklini tapıb yerləşdirmişdilər. Gürcüstan vətəndaşı olaraq separatçı Qarabağa necə gedib çıxdığını bilmirəm. Ancaq bu bir göstəricidir. Cavaxetidən olan erməni separatçı Azərbaycan ordusuna qarşı döyüşür.
Ermənistanda erməni ərazisi kimi təqdim olunan Cavaxetiyə gəlincə, bu doğru deyil. Tarixi həqiqətlərə müraciət etmək kifayətdir. İstər Rusiya İmperiyası, istərsə də Osmanlı İmperiyasının arxivləri də daxil olmaqla bütün arxiv materiallar, ermənilərin (35 min nəfər) Samtsxe-Cavaxetiyə köçürülməsinin ilk dalğasının 1829-cu ildə baş verdiyini göstərir. O vaxt bu torpaqlardan İslam dininə etiqad edən gürcülər köçürüldü. Mesxetilərin yerinə ermənilər peyda oldu.
- Bəs indi Tbilisidə erməni separatçılığının yeni dalğasına necə reaksiya göstərirlər?
- Gürcüstanda seçki kampaniyası gedir, düşünmürəm ki, indi ciddi bir reaksiya olacaq. Mövcud Gürcüstan hökuməti heç vaxt separatizmlə xüsusi mübarizə aparmayıb. Xatırladım ki, həmin Vaaqn Çaxalyan onlar tərəfindən sərbəst buraxılıb. Ancaq “Cavaxk” əsl separatçı ocağıdır. Bu mübaliğə deyil. Orada Abxaziyadakı hərbi fəaliyyətlərin iştirakçılarını açıq şəkildə qəbul etdilər, Qarabağda vuruşan erməni separatçısına abidə qoymağa çalışdılar.
- Buna baxmayaraq, Gürcüstandakı erməni separatçıları ölkənizin Azərbaycana verdiyi dəstəkdən danışırlar ...
- Yalnız mənəvi dəstəkdən bəhs edə bilərik, çünki Azərbaycan özü döyüş meydanında bacarır. Ancaq rəsmi mənbələr, sosial şəbəkələr, gənc aktivistlər - hamısı Azərbaycanla həmrəy olduqlarını bildirirlər. Gürcüstan ictimaiyyətinin 99% -i azərbaycanlıların yanındadır. Qalan 1% -i Gürcüstanda yaşayan etnik ermənilərdir.
Gürcülər və azərbaycanlılar həmişə danışıqlar masasına əyləşə bilib və bilərlər. Azərbaycan Ermənistanın etdiyi kimi Gürcüstanın kürəyinə bıçaq vurmayıb. 1918-ci ildə müharibə elan etmədən Gürcüstana hücum etdiklərini xatırlamaq kifayətdir. Düzdür, o zaman atlarının qabağında İrəvana qaçdılar.
Abxaziyada vuruşan və gürcülərə qarşı vəhşilikləri ilə fərqlənən Baqramyan adına erməni batalyonunu da Gürcüstan heç vaxt unutmayacaq.скачать dle 11.3

Грузинский аналитик: Армянский сепаратист из Джавахети воюет против азербайджанской армии
Media.Az попросила прокомментировать опасность армянского сепаратизма в регионе Джавахети грузинского аналитика Георгия Кбилцецхлашвили:
- Давайте, я приведу вам пример. Есть такой деятель по имени Ваагн Чахалян - это глава армянских сепаратистов. Во времена Михаила Саакашвили он был арестован и осужден. Затем, при правительстве Бидзины Иванишвили его выпустили на свободу.
Знаете, где он сейчас? - В Карабахе, воюет на стороне армянских сепаратистов.
Буквально на днях грузинские активисты нашли и выложили фотографию этого Чахаляна в форме с автоматом. Как гражданин Грузии перебрался в сепаратистский Карабах, я не знаю. Но это показатель. Армянский сепаратист из Джавахети воюет против азербайджанской армии.
Что касается Джавахети, которую в Армении представляют, как армянскую территорию, то это неправда. Достаточно обратиться к историческим фактам. Все архивные материалы, в том числе и Российской империи, и Османской империи, показывают, что первая волна переселения армян (35 тысяч человек) в Самцхе-Джавахети произошла в 1829 году. Тогда с этих земель были переселены грузины, исповедующие ислам. Вместо месхетинцев появились армяне.
- А как реагируют сейчас в Тбилиси на новую волну армянского сепаратизма?
- В Грузии идет предвыборная кампания, не думаю, что сейчас будет серьезная реакция. Нынешняя грузинская власть никогда особо не боролась с сепаратизмом. Напомню, что тот же Ваагн Чахалян был освобожден именно ими. А ведь "Джавахк" - это настоящий очаг сепаратистов. Это не преувеличение. Там открыто принимали участников боевых действий в Абхазии, пытались поставить памятник армянскому сепаратисту, который воевал в Карабахе.
- При этом армянские сепаратисты Грузии говорят о поддержке, которую ваша страна оказывает Азербайджану…
- Можно говорить только о моральной поддержке, ведь Азербайджан сам справляется на поле боя. Но официальные источники, социальные сети, молодые активисты – все выражают свою солидарность с Азербайджаном. 99% грузинского общества – за азербайджанцев. Оставшийся 1% - это этнические армяне, живущие в Грузии.
Грузины и азербайджанцы всегда могли и могут сесть за стол переговоров. Азербайджан не втыкал нож в спину Грузии, как это делала Армения. Достаточно вспомнить 1918 год, когда они, без объявления войны напали на Грузию. Правда, потом бежали до Еревана впереди своих лошадей.
В Грузии никогда не забудут и армянский батальон имени Баграмяна, который воевал в Абхазии и отличился зверствами в отношении грузин.