22.09.2020 18:29 3 022
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva sentyabrın 22-də Bakının Xəzər rayonunun Şağan qəsəbəsində yerləşən 212 saylı uşaq bağçasının yeni binasının açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya yeni tikilən bina barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, 212 saylı uşaq bağçasının yerləşdiyi bina 1940-cı ildən fəaliyyət göstərib. 2019-cu ilin sonlarından 2020-ci ilin avqustunadək Heydər Əliyev Fondu tərəfindən ərazidə uşaq bağçası üçün yeni binanın inşası həyata keçirilib.
Qeyd olunub ki, iki mərtəbədən ibarət bağça 100 yerlikdir, burada 4 qrup fəaliyyət göstərir. Bağçada körpələr, orta, böyük və məktəbə hazırlıq qrupları üçün yataq otaqları, uşaqların asudə vaxtlarını keçirmələri üçün oyun otaqları, bufet, yemək otağı var.
Bağçada akt və idman zalları, uşaqların istirahəti və əyləncəsi üçün yaşıl terras, futbol, basketbol sahəsi, balacaların fiziki hazırlığı üçün skaladrom sahəsi, təbiət ilə ünsiyyət üçün əkin sahəsi, uşaqların inkişafının təmin olunması üçün yaradıcılıq otağı da mövcuddur. Binada, həmçinin müəllimlər üçün iş və metodiki otaqlar da yaradılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, onların sağlam və xoşbəxt böyümələrinə diqqət və qayğı göstərilir. Ölkəmizdə müasir körpələr evi-uşaq bağçalarının istifadəyə verilməsi bunun əyani təsdiqidir. Yeni uşaq tərbiyə müəssisələrinin inşasına, eləcə də mövcud olanların ən müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulmasına Heydər Əliyev Fondu xüsusi töhfələr verir. Heydər Əliyev Fondunun “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı bir daha sübut edir ki, uşaqların təlim-tərbiyəsi Fondun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir.

Мехрибан Алиева приняла участие в открытии нового здания детсада в поселке Шаган - ОБНОВЛЕНО + ФОТО
22 сентября Первый вице-президент Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева приняла участие в открытии нового здания детского сада №212 в поселке Шаган Хазарского района Баку.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Первый вице-президент Мехрибан Алиева была проинформирована о новом здании.
Было отмечено, что оно было построено в 1940 году. С конца 2019-го по август 2020 года Фонд Гейдара Алиева вел на этой территории строительство нового здания для детского сада.
В двухэтажном детсаду на 100 мест действуют 4 группы. В здании имеются спальные комнаты для младенцев, детей средних, старших и дошкольных групп, игровые комнаты для досуга, буфет, столовая.
Здесь также есть актовый и спортивный залы, зеленая терраса для отдыха и развлечений детей, футбольная, баскетбольная площадки, скалодром для физической подготовки, уголок природы, творческая комната для развития детей. В здании созданы рабочий и методический кабинеты для учителей.
Отметим, что в Азербайджане уделяется внимание усилению социальной защиты детей, тому, чтобы они росли здоровыми и счастливыми. Строительство современных яслей - детских садов является наглядным подтверждением этого. Фонд Гейдара Алиева вносит особый вклад в создание новых детских воспитательных учреждений, а также реконструкцию уже существующих яслей и детских садов на уровне современных требований. Программа Фонда Гейдара Алиева "Развитие дошкольных учебных заведений" еще раз подтверждает, что обучение и воспитание детей являются одним из важных направлений его деятельности.
Первый вице-президент Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева 22 сентября приняла участие в открытии нового здания детского сада №212, расположенного в поселке Шаган Хазарского района Баку.