Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Mərdəkan-Zuğulba avtomobil yolunda yerüstü piyada keçidinin açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu yerüstü piyada keçidi tikilərkən ətrafdakı yaşayış massivi, məktəbin mövcudluğu, insanların daha çox yolun bu hissəsindən istifadəsi və digər amillər nəzərə alınıb. Keçid Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama əsasən, Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı çərçivəsində inşa edilib.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saleh Məmmədov keçidin texniki-iqtisadi göstəriciləri barədə dövlətimizin başçısına məlumat verib.
Bildirilib ki, keçidin ümumi uzunluğu panduslarla birlikdə 180 metrdir. Üç dayaq üzərində torşəkilli metal konstruksiyadan quraşdırılmış keçidin orta hissəsinin uzunluğu 52 metr, eni 4,5 metrdir. Piyada keçidi bir-biri ilə 57 dərəcə bucaq altında kəsişən 39 ədəd polad halqadan yığılıb.
Rahat hərəkət üçün keçiddə beynəlxalq standartlar nəzərə alınmaqla panduslar quraşdırılıb. Pandusların maililiyi 8 dərəcəyə bərabərdir.
Qeyd edək ki, bu piyada keçidinin layihəsi italiyalı dizaynerin təxəyyülünün məhsuludur, konstruksiyaları isə yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanıb.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии надземного пешеходного перехода - ОБНОВЛЕНО + ФОТО/ВИДЕО
09.09.2020 17:53 3 333
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии надземного пешеходного перехода на автодороге Мардакян-Загульба.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, при строительстве этого надземного пешеходного перехода были приняты во внимание прилегающий жилой массив, наличие школы, использование жителями в большей степени именно этой части дороги и другие факторы. Переход построен на основании подписанного главой государства распоряжения в рамках Государственной программы социально-экономического развития города Баку и его поселков.
Председатель правления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов проинформировал главу государства о технико-экономических показателях перехода.
Было отмечено, что общая протяженность перехода вместе с пандусами составляет 180 метров. Протяженность средней части перехода, сооруженного из металлической конструкции в виде сетки на трех опорах, составляет 52 метра, а ширина – 4,5 метра. Пешеходный переход собран из 39 стальных колец, пересекающихся друг с другом под углом 57 градусов.
Для удобного передвижения на переходе сооружены пандусы с учетом международных стандартов. Пандусы установлены под углом 8 градусов.
Отметим, что проект данного пешеходного перехода - идея итальянского дизайнера, а его конструкции изготовлены местными специалистами.