Millət vəkili: “Ermənistan tərəfindən təxribatlara hazır olmalıyıq, döyüş gözlənilir”
“Mənə belə gəlir ki, biz Ermənistan tərəfindən təxribatlara hazır olmalıyıq. Mənim gümanıma görə, döyüş gözlənilir”.
Bunu “Qafqazinfo”ya açıqlamasında deputat Fəzail Ağamalı Ermənistanın Baş Naziri Nikol Paşinyanın Dağlıq Qarabağa səfər etməsinə münasibət bildirərkən deyib.
O qeyd edib ki, döyüş baş verərsə, Azərbaycan genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayaraq Rusiyanın hər hansı bir təpkisini, xahişini, təzyiqini nəzərə almadan sona qədər getməlidir:
“Əgər Rusiya bu proseslərə qoşularsa, artıq son hadisələr göstərdi ki, qardaş Türkiyə Azərbaycanla bərabər olacaq. Mənə elə gəlir ki, gedən proseslər Azərbaycanın ziyanına deyil. Sadəcə olaraq biz bundan istifadə edib öz üstünlüyümüzə söykənərək qardaş Türkiyənin Azərbaycanın yanında olmasını da nəzərə alıb Ermənistana çox sarsıdıcı, ağır və son zərbələri vurmalıyıq.
Bütövlükdə Dağlıq Qarabağ, Xankəndi də daxil olmaqla Azərbaycanın torpaqları azad edilməli və suverenliyimiz təmin olunmalıdır. Xalqımız buna hazırdır və dövlətimizlə bərabərdir. Ola bilsin ki, içəridə müəyyən təxribatlar törədə biləcək rusiyapərəst qüvvələr ola bilər. Mən əminəm ki, bizim xüsusi xidmət orqanlarımız bunun fərqindədir və dərhal onlar da zərərsizləşdirilməlidir. Onların da başı ermənilərin başı kimi əzilməlidir”.
Deputat vurğulayıb ki, Rusiyanın rəhbərliyi altında Ermənistanda planlar hazırlanmaqdadır:
“Bizim üçün narahatlıq doğuran bu planların detalları bəlli deyil. Burada iki məqamı yaddan çıxarmaq olmaz. Tovuz istiqamətində ağır məğlubiyyətə uğrayan Ermənistan iyulun 17-dən Rusiyadan geniş şəkildə davamlı olaraq silahlandırılmaqdadır. Baxmayaraq ki, Şoyqu Bakıya gələndə Şuşa nağılı danışdı. Guya ora inşaat materialları daşınır. Buna orta məktəb şagirdi də inana bilməz.
Bir neçə gün əvvəl Paşinyan qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikasında terrorçularla görüşə tələsdi. O görüşdə qeyd etdi ki, ciddi planları var. Bu nə plandır hələ bilinmir. Ancaq bunun təqribi şifrəsi ondan ibarətdir ki, Tovuz döyüşündən sonra həm Ermənistanın ciddi məğlubiyyətə uğraması, həm də Türkiyə ilə Azərbaycan arasında genişmiqyaslı 10 gün davam edən müxtəlif spektrli hərbi təlimlərin keçirilməsi və Türkiyənin prezidenti səviyyəsində Azərbaycana açıq dəstəyin verilməsi Rusiyanı ciddi şəkildə narahat edib”.скачать dle 11.3

Депутат: Мы должны быть готовы к провокациям со стороны Армении, ожидаются бои
Мне кажется, мы должны быть готовы к провокациям со стороны Армении. По моим предположениям, ожидаются бои.
Об этом Qafqazinfo заявил депутат Фазаил Агамалы, комментируя визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Нагорно-карабахский регион Азербайджана.
Он отметил, что в случае начала боев, Азербайджану следует начать широкомасштабные военные действия и идти до конца, не принимая во внимание какую-либо реакцию, просьбу или давление со стороны России:
"Если Россия присоединится к этим процессам, последние события показали, что братская Турция будет вместе с Азербайджаном. Мне кажется, что происходящие процессы не в ущерб Азербайджану. Мы просто должны воспользоваться этим и исходя из нашего преимущества и тот факт, что братская Турция поддерживает нас, нанести очень сокрушительный, тяжелый и окончательный удар по Армении. Земли Азербайджана, включая Нагорный Карабах и Ханкенди, должны быть освобождены, и наш суверенитет должен быть обеспечен. Наши люди к этому готовы и рядом с нашим государством. Не исключено, что внутри будут пророссийские силы, которые могут пойти на провокации. Уверен, что наши спецслужбы об этом знают и их нужно немедленно нейтрализовать. Их головы также должны быть раздавлены, как головы армян", - сказал Ф.Агамалы.
Депутат подчеркнул, что в Армении под руководством России подготавливаются планы:
"Подробности этих планов, которые вызывают у нас обеспокоенность, неизвестны. Здесь не следует забывать о двух моментах. Армения, потерпевшая тяжелое поражение в Товузском направлении, с 17 июля непрерывно вооружается со стороны России. Хотя, когда Шойгу приехал в Баку, он рассказал сказку про Шушу. Якобы туда везут стройматериалы. В это не поверит даже ученик средней школы.
Несколько дней назад Пашинян поспешил на встречу с террористами в оккупированном Нагорном Карабахе. Там он отметил, что у него серьезные планы. Что это за планы, пока неизвестно. Но приблизительная расшифровка этого заключается в том, что серьезное поражение Армении после боев в направлении Товуза, и проведение крупномасштабных 10-дневных военных учений между Турцией и Азербайджаном, а также открытая поддержка Азербайджана на уровне президента Турции вызвали серьезную обеспокоенность России", - отметил Ф.Агамалы.скачать dle 11.3