Səfirlik: Gürcüstan vətəndaşlarının Azərbaycan sərhədini keçmələrində problem yoxdur
Dünən axşam saatlarından etibarən 221 Gürcüstan vətəndaşı Azərbaycanla sərhədi keçib və bu məsələdə heç bir problem yoxdur.
Bu barədə “Report”a Gürcüstanın Azərbaycandakı konsulu Natia Tsereteli bildirib.
O, öz vətəndaşlarını qəbul etməmələri barədə xəbərlərin əsassız olduğunu diqqətə çatdırıb: “Azərbaycanlı və yaxud gürcü olsun, fərqi yoxdur, hamısı bizim üçün Gürcüstan vətəndaşıdır. Kiminsə sərhəddə qaldığına gəlincə, bunlar hər iki tərəfdən texniki məsələlərdir. Belə ki, sərhədi keçmək üçün gələnlərin bir qismi səfirliyimizə bu barədə bildirməmişdi. Halbuki bu vacibdir, çünki onları əvvəlcədən qeydiyyata almalıyıq. Bunun üçün ya səfirliyin qaynar xəttinə zəng vurmalı, ya da səfirliyə gəlməlisiniz. Gələnlərin yerləşmələri, karantin keçmələri v s. məsələlərlə bağlı bütün texniki məqamları həll etməliyik. Bununla yanaşı, Azərbaycanda olan bir çox vətəndaşlarımızda hazırkı pandemiya üzündən sənədlərin və qeydiyyatın müddəti artıq başa çatıb. Odur ki, əvvəla bizim də köməyimizlə bunlar yoluna qoyulmalıdır ki, sərhəddə ilişib qalmasınlar, yaxud Azərbaycanda cərimə olunmasınlar. Biz tərəfdən heç bir problem yoxdur”.
Gürcüstanlı diplomat həmçinin Azərbaycan tərəfinə, o cümlədən Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargaha karantin dövründə vətəndaşlarının geri qaytarılmasına yardım üçün müraciət etdiklərini də bildirib: “Bunu da nəzakətlə yerinə yetirdilər. Xahişimizi yerə qoymayıb müvafiq qərar verildiyi üçün Azərbaycan hökumətinə bir daha təşəkkür etmək istərdik. İndiyədək min nəfərdən artıq Gürcüstan vətəndaşı Azərbaycandan çıxarılıb və bu işlər qətiyyən dayandırıla bilməz”.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl də konsulluq Gürcüstan vətəndaşlarını vətənə qayıtmaq üçün müvafiq qaydada qeydiyyatdan keçməyə, bunun üçün də ya (050) 250 07 10 nömrəli qaynar xəttə zəng etməyə, ya da səfirliyə şəxsən gəlməyə çağırmışdı.скачать dle 11.3

Посольство: Никаких препятствий для пересечения гражданами Грузии границы с Азербайджаном нет
Начиная с вечера вчерашнего дня и на сегодняшний день 221 гражданин Грузии пересек границу с Азербайджаном. Никаких проблем с этим вопросом нет.
Об этом Report заявила консул Грузии в Азербайджане Натиа Церетели.
Она отметила, что не может идти и речи о том, что Грузия не принимает своих граждан.
«Этнические азербайджанцы, грузины, не имеет значения. Для нас в первую очередь они – граждане Грузии. Что касается того, что кто-то стоял на границе, это было связано с техническими вопросами с обеих сторон, так как часть людей, которая приехала для того, чтобы пересечь границу, не уведомила об этом наше посольство. Это обязательный момент, мы перед этим должны их зарегистрировать. Для этого необходимо либо позвонить на горячую линию, либо явиться в посольство. Мы должны наладить все технические нюансы, в частности, связанные определением мест их размещения на карантин. Кроме того, у многих наших граждан, находящихся в Азербайджане, в связи с ситуацией вокруг пандемии истек срок действия документов и регистраций. Прежде всего, необходимо решить эти проблемы с нашей помощью, чтобы долго не ждать на границе или покидать Азербайджан со штрафами. С нашей стороны никаких проблем нет»,- сказала дипломат.
Н. Церетели также подчеркнула, что Грузия попросила азербайджанскую сторону, в частности, оперативный штаб по борьбе с коронавирусом при кабмине Азербайджана, содействовать вывозу наших граждан во время карантина.
«И это было любезно сделано. Еще раз хотим поблагодарить официальные власти страны и кабмин, который откликнулся на нашу просьбу и принял соответствующее решение. До сегодняшнего момента из Азербайджана уже эвакуировано свыше 1 000 граждан Грузии и данный процесс никоим образом не может быть остановлен»,- заключила консул Грузии в Азербайджане Натиа Церетели.
Напомним, ранее диппредставительство также призвало граждан Грузии пройти регистрацию до возвращения в страну, позвонив по номеру "горячей линии" (050) 250 07 10 или посетив посольство.скачать dle 11.3