Bu şəxslərə birdəfəlik maddi yardım veriləcək - SƏRƏNCAM
Prezident İlham Əliyev 1941-1945-ci illərdə İkinci Dünya Müharibəsində iştirak etmiş şəxslərə, həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə birdəfəlik maddi yardım verilməsi haqqında sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, 1941-1945-ci illərdə İkinci Dünya Müharibəsində iştirak etmiş şəxslərə 1500 manat məbləğində, İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, həmin dövrdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə, İkinci Dünya müharibəsi illərində döyüş cəbhələrinin arxa hüdudları, yaxud döyüşən donanmaların əməliyyat zonaları daxilində ordunun və donanmanın mənafeyi üçün tapşırıqları yerinə yetirmiş xüsusi birləşmələrin işçilərinə, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin müdafiəsinə görə müvafiq medal və döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslərə, habelə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi iştirakçılarına 750 manat məbləğində birdəfəlik maddi yardım veriləcək.
Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Prezidentin ehtiyat fondundan 5,9 milyon manat ayrılıb.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев подписал распоряжение о выплате единовременной финпомощи участникам II мировой войны
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 24 апреля подписал распоряжение о предоставлении единовременной финансовой помощи участникам Второй мировой войны (1941-1945 годы), вдовам погибших или скончавшихся впоследствии бойцов, лицам, награжденным орденами или медалями за самоотверженный труд в тылу.
Согласно распоряжению, участникам Второй мировой войны предоставляется единовременная финансовая помощь в размере 1 500 манатов, вдовам бойцов, погибших на войне или впоследствии скончавшихся, лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу, работникам специальных подразделений, выполнявшим в годы войны задания по тыловому обеспечению или в интересах воевавших в зоне боевых действий армии и флота, лицам, награжденным медалью или нагрудным знаком за оборону Ленинграда в годы войны, а также участникам блокады Ленинграда - 750 манатов.
На эти цели из Резервного фонда Президента АР, предусмотренного в госбюджете на 2020 год, выделено 5 900 000 манатов.скачать dle 11.3