Azərbaycanda altı yaşlı uşaq koronavirusa yoluxdu - RƏSMİ
“Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tədris Cərrahiyyə Klinikasında altı yaşlı uşaq koronavirusdan müalicə olunur”.
Bu barədə ATU-nun Mətbuat Xidmətindən məlumat verilib.
Tanınmış uşaq cərrahı, Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Uşaq Cərrahiyyəsi Kafedrasının müdiri, hazırda koronaviruslu xəstələrin müalicə olunduğu Tədris Cərrahiyyə Klinikasının baş həkimi Ramiz Poluxov deyib ki, uşaqların koronavirusa yoluxmadığını demək düzgün deyil, onlar da bu virusa yoluxur:
“Ümumiyyətlə, uşaqlar, gənc nəsil bu infeksiyanı adətən yüngül, çox zaman da simptomsuz keçirirlər. TƏBİB-in açıqladığı məlumatda da bildirilir ki, Azərbaycanda yoluxanlar arasında 2 yaşlı uşaq da var. Bizim klinikada da 6 yaşlı uşaq müalicə olunur. Ona görə də, uşaqlar koronavirusa yoluxmur demək, doğru deyil. Yaşlı insanları, uşaqları da qorumaq lazımdır”.
Uşaq cərrahı əhaliyə müraciət edərək, pandemiya dövründə planlı əməliyyatların təxirə salındığını vurğulayıb: “Təcili olmayan, planlı əməliyyatlara görə tələsmək olmaz. Koronavirus infeksiyasına qalib gələndən sonra o işlər də görüləcək”.
R.Poluxov deyib ki, bu gün başqa ölkələrlə müqayisədə Azərbaycanda virusun az yayılması sevindirici haldır: “Bu da dövlət rəhbərliyinin vaxtında atdığı addımların nəticəsidir”.
Baş həkim Tədris Cərrahiyyə Klinikasında müalicə olunanların arasında ağır xəstə olmadığını, əksəriyyətinin vəziyyətinin stabil olduğunu deyib:
“Koronavirus gözə görünməyən düşməndir. COVID-19 yeni bir infeksiyadır. Hələ tam öyrənilməyib. Bədənə düşəndə özünü necə apardığı tam məlum deyil. Bu, bədənin ümumi vəziyyətindən, yanaşı xəstəliklərdən asılıdır. Ona görə də hər hansı simptom olan kimi həkimə müraciət etmək lazımdır”.
Həkim virusdan qorunmaq üçün tibbi maska, əlcək taxmağı, sosial məsafə saxlamağı, əlləri tez-tez yumağı, lazım olmadıqda evdən çıxmamağı tövsiyə edib.

В Азербайджане шестилетний ребенок заразился коронавирусом - ОФИЦИАЛЬНО
Инфицированный коронавирусом шестилетний ребенок проходит лечение в учебно-хирургической клинике Азербайджанского медицинского университета (АМУ).
Об этом сообщили в пресс-службе вуза.
Известный детский хирург, заведующий кафедрой детской хирургии АМУ, главврач учебно-хирургической клиники, в которую в настоящее время госпитализируют пациентов с коронавирусом, Рамиз Полухов отметил, что неправильно говорить о том, что дети не заражаются COVID-19.
"В целом дети, молодежь легко переносят эту инфекцию, она протекает у них бессимптомно. По данным Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), в Азербайджане среди инфицированных есть и двухлетний ребенок. В нашей клинике проходит лечение шестилетний ребенок. Поэтому неправильно говорить о том, что дети не заражаются коронавирусом. Необходимо беречь детей и пожилых людей", - сказал он.
Завкафедрой также порекомендовал гражданам отложить на период пандемии плановые операции.
"Не следует торопиться с несрочными плановыми операциями. Их проведут после спада коронавирусной пандемии", - отметил он.
По словам Р.Полухова, сегодня в Азербайджане коронавирус распространен не так широко, как в некоторых странах мира.
"Отрадно, что руководство нашей страны своевременно предприняло необходимые шаги", - сказал он.
Главврач также отметил, что среди пациентов клиники с коронавирусом нет тяжелых больных, и состояние большинства из них оценивается как стабильное.
"Коронавирус - невидимый враг. COVID-19 - новая инфекция, еще не полностью изученная. До конца не ясно, как этот вирус ведет себя, попадая в организм. Также все зависит от общего состояния здоровья человека, наличия сопутствующих заболеваний. Поэтому при появлении каких-либо болезненных симптомов необходимо обратиться к врачу", - сказал Р.Полухов.
Врач также порекомендовал для защиты от вируса носить медицинскую маску, перчатки, соблюдать социальную дистанцию, часто мыть руки и не выходить из дома без особой необходимости.скачать dle 11.3