06.12.2019 12:39 3 615
Ağacların əkiləcəyi ərazilərin xəritəsi hazırlanıb. Xəritə Naxçıvan Muxtar Respublikası da daxil olmaqla, Azərbaycanın bütün regionlarını əhatə edir. Ağacların böyük hissəsi magistral yolların kənarında əkiləcək. Ən çox bal verən nektar ağaclarının əkilməsinə üstünlük veriləcək.
Məqsəd dahi şair İmadəddin Nəsiminin dünya əhəmiyyətli poeziyasının beynəlxalq aləmdə təbliği, xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, Azərbaycanın ədəbi və mədəni irsinin tanıdılmasıdır.
Ağacəkmə kampaniyasında ictimai xadimlər, diplomatik korpusun və beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, dövlət və özəl qurumların əməkdaşları iştirak edəcək.
Ağac əkiləcək bütün ərazilərdə torpaq hazırlıq işləri başa çatıb, çalalar qazılıb, əkiləcək ağac tingləri ərazilərə gətirilib.
Dahi şair İmadəddin Nəsiminin yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın bir gündə 650 min ağacın əkilməsi təşəbbüsü ilə bağlı keçiriləcək kampaniya bütün regionları əhatə edəcək.скачать dle 11.3

Сегодня по инициативе Мехрибан Алиевой в стране посадят 650 тысяч деревьев
Сегодня в Азербайджане по инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой по случаю 650-летия гениального поэта Имадеддина Насими стартует кампания по посадке деревьев.
Будет посажено 650 тыс. деревьев.
Составлена карта территорий, на которых будет осуществляться эта работа. Она охватывает все регионы Азербайджана, в том числе Нахчыванскую Автономную Республику.
Большая часть деревьев будет посажена вдоль автомобильных дорог. Предпочтение будет отдаваться медоносным растениям.
Цель данной кампании - пропаганда на мировой арене поэзии Имадеддина Насими, увековечение его памяти и популяризация литературы и культурного наследия Азербайджана.
В кампании примут участие общественные деятели, представители дипломатического корпуса и международных организаций, сотрудники государственных и частных структур.
На всех участках, где будут посажены деревья, завершена работа по подготовке почвы, вырыты ямы, доставлены саженцы.скачать dle 11.3