İlham Əliyev: Həyata keçirdiyimiz bu nəhəng layihələr bizim gücümüzü artırır - VİDEO
Noyabrın 30-da Türkiyənin Ədirnə vilayətinin İpsala rayonunda TANAP layihəsinin Avropa ilə birləşəcək hissəsinin açılış mərasimi keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə iştirak edir.
Türkiyənin Enerji və Təbii Sərvətlər naziri Fatih Dönməz çıxış edərək layihə haqqında məlumat verib. Sonra TANAP layihəsi çərçivəsində görülən işləri əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə çıxış edib:
“Bu gün tarixi bir gündür. Əminəm ki, TANAP-ın ömrü uzun olacaq. TANAP Türkiyə və Azərbaycana böyük xeyir gətirəcək. TANAP-a aparan yol tarixi İstanbul Anlaşması ilə başladı. Tarixi İstanbul Anlaşması birgə siyasi iradənin nəticəsində mümkün olub. Çünki bu anlaşmanın qəbul edilməsinə qədər qazın Avropaya nəqlində böyük mübahisələr yaşanıb.
Əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğanla bu layihəyə başlamaq haqqında qərar verdik. Layihənin əsas maliyyə yükünü Azərbaycan və Türkiyə üzərinə götürüb.
Bakı-Tblisi-Ceyhan kəməri olmasaydı, bu layihə mümkün olmazdı. BTC ilə bu günə qədər 450 milyon tondan çox qaz dünya bazarına çıxarılıb. Bunun 400 milyon tonunu Azərbaycan nefti təşkil edir.
2007-ci ildə Bakı-Tbilisi-Ərzurum xətti layihəsini açmışdıq. Bu da TANAP üçün vacib irəliləyiş idi”.
Prezident bildirib ki, TANAP Cənub Qaz Dəhlizinin bir parçasıdır:
“Bu gün Cənub Qaz Dəhlizi yeddi ölkəni birləşdirir və bu artıq beynəlxalq əməkdaşlıqdır. Bu layihə daha böyük anlaşmalara yol açacaq. Bunlardan üçü Avropa Birliyi ölkələridir, uzun illər birlikdə çalışacaq və faydasını bölüşəcəklər. Bu layihələrə, sadəcə, enerji layihələri kimi baxmaq doğru deyil.
İki il əvvəl əziz qardaşım Ərdoğanla Bakı-Tbilisi-Qars Dəmiryolu layihəsini həyata keçirdik.
Digər bir layihə elektrik enerjisinin əldə edilməsidir. Əgər bu bölgədə sabitlik olmasaydı, qarşılıqlı dəstək və anlaşma olmasaydı, bunların heç biri həyata keçməzdi. Dünyada ikinci bir ölkə tanımıram ki, Türkiyə ilə Azərbaycan qədər bir-birinə yaxın olsun.
Türkiyə bu günə qədər Azərbaycan iqtisadiyyatına 12 milyard dollardan çox investisiya, Azərbaycan Türkiyə iqtisadiyyatına 17,5 milyard dollar investisiya yatırıb.
Əziz qardaşım Ərdoğanın liderliyi sayəsində Türkiyə böyük nailiyyətlərə imza atdı. Əvvəlki illəri xatırlayırıq. İMF kimi qurumlara iqtisadi asılılıq vardı. Əziz qardaşım Ərdoğan sayəsində Türkiyə iqtisadi asılılıqdan xilas oldu. Türkiyə bu gün dünyada çox önəmli bir güc mərkəzidir.
Türkiyənin gücü bizim gücümüzdür. Bundan sonra iki qardaş ölkə olaraq irəli gedəcəyik. Həyata keçirdiyimiz bu nəhəng layihələr bizim gücümüzü artırır. İqtisadi güc nəticədə siyasi gücə çevrilir. TANAP eyni zamanda enerji təhlükəsizliyi layihəsidir.
İstehsalçı ölkə Azərbaycan, tranzit ölkələr və istehlakçı ölkələr birlikdə fəaliyyət göstərir. Bu layihələr bölgədəki sabitliyi artırır. Yaşasın Türkiyə-Azərbaycan dostluğu, qardaşlığı!”

Ильхам Алиев: Эти гигантские проекты делают нас сильнее - ВИДЕО
30 ноября в районе Ипсала турецкой провинции Эдирне проводится церемония открытия части проекта TANAP, который соединится с Европой.
В церемонии принимает участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Министр энергетики и природных ресурсов Турции Фатих Донмез в своем выступлении дал информацию о проекте. Затем был продемонстрирован видеоролик о работах, проделанных в рамках проекта TANAP.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на мероприятии:
"Путь, ведущий к TANAP начался со Стамбульского соглашения. Историческое Стамбульское соглашение стало возможным благодаря совместной политической воле. Потому что до принятия этого соглашения было много споров по поводу транспортировки газа в Европу.
С моим дорогим братом Реджепом Тайипом Эрдоганом мы решили начать этот проект. Основное финансовое бремя проекта лежит на Азербайджане и Турции.
Без трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан этот проект был бы невозможен. На данный момент БТД поставило более 450 миллионов тонн газа на мировой рынок. Из них 400 миллионов тонн пришлось на азербайджанская нефть.
В 2007 году мы запустили проект Баку-Тбилиси-Эрзурум. Это также был важный прорыв для TANAP".
Президент заявил, что TANAP является частью Южного газового коридора:
"Сегодня Южный газовый коридор объединяет семь стран, и это уже международное сотрудничество. Этот проект приведет к еще более крупным соглашениям. Три из них являются странами ЕС, они будут работать вместе в течение многих лет и делиться пользой. Неправильно рассматривать эти проекты как просто энергетические проекты.
Два года назад мы с моим дорогим братом Эрдоганом реализовал проект железной дороги Баку-Тбилиси-Карс.
Еще один проект получение электроэнергии. Без стабильности в регионе, без взаимоподдержки и понимания, ничего бы этого не случилось. Я не знаю других стран, которые были бы столь близки друг другу, как Турция и Азербайджан.
До настоящего времени Турция инвестировала в экономику Азербайджана более 12 миллиардов долларов, а Азербайджан вложил в экономику Турции 17,5 миллиардов долларов.
Благодаря руководству моего дорогого брата Эрдогана Турция достигла больших успехов. Мы помним прошлые годы. Существовала экономическая зависимость от таких учреждений, как МВФ. Благодаря моему дорогому брату Эрдогану Турция избавилась от экономической зависимости. Сегодня Турция является одним из важнейших центров силы в мире.
Сила Турции - наша сила Тогда мы будем двигаться вперед как две братские страны. Эти огромные проекты, которые мы реализовываем, делают нас сильнее. Экономическая сила в конечном итоге становится политической силой. TANAP также является проектом энергетической безопасности.
Страна-производитель - Азербайджан, транзитные страны и страны потребители действуют совместно. Данные проекты повышают стабильность в регионе. Да здравствуют турецко-азербайджанская дружба и братство!".скачать dle 11.3