Spirtli, enerji içkisi içənlərin nəzərinə - Parlament təsdiqlədi
Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında Vergilər Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsi üçüncü oxunuşda qəbul edilib.
Dəyişikliklə Azərbaycanda istehsal olunan içməli spirt, pivə, spirtli içkilər, tütün məmulatları, enerji (spirtli və spirtsiz) içkiləri, elektron siqaretlər üçün maye kimi aksizli mallara tətbiq edilən vergi dərəcələri artırılıb.
Məcəllənin 190-cı maddəsinə edilən dəyişikliyə əsasən, içməli spirt, araq, tündləşdirilmiş içkilər və likörün hər litri üçün aksiz vergisi 2 manatdan 3,2 manata qaldırılıb.
Konyakın hər litri üçün isə aksiz vergisi 6 manatdan 3,2 manata, şampan şərabının hər litri üçün aksiz vergisi 2,5 manatdan 2,6 manata, adi şərabın hər litri üçün aksiz vergisi 0,1 manatdan 0,2 manata, spirtli pivənin hər litri üçün aksiz vergisi 0,2 manatdan 0,5 manata, nazik siqaretlərin 1000 ədədi üçün aksiz vergisi 20 manatdan 31 manata, spirtli energetik içkilərin hər litri üçün aksiz vergisi 2 manatdan 2,1 manata, spirtsiz enerji içkilərinin hər litri üçün aksiz vergisi 3 manatdan 3,1 manatadək artırılıb.
Bu maddədə nəzərdə tutulmayan tündləşdirilməmiş spirtli içkilərin hər litri üçün 0,4 manat aksiz vergisi tutulacaq.

В Азербайджане повышены акцизы на алкоголь и табак
На сегодняшнем заседании Милли Меджлиса в третьем чтении был принят проект закона о внесении изменений в Налоговый кодекс.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, согласно изменениям повышены ставки акцизного налога на производимые в Азербайджане спиртные напитки, табачные изделия и энергетики.
Согласно поправкам в статью 190 кодекса, ставка акцизов на литр питьевого спирта (в том числе на денатурированный этиловый спирт, в составе которого спирта не меньше 80%; на денатурированный этиловый спирт - меньше 80%) повышена с 2 манатов до 3,2 маната, на водку, крепкие напитки, ликер и изделия из него - с 2 до 3,2 маната/литр, на шампанское - с 2,5 до 2,6 маната/литр, на вина и винные изделия - с 0,1 до 0,2 маната/литр, на пиво (за исключением безалкогольного пива) и другие напитки с содержанием пива - с 0,2 до 0,5 маната/литр, на 1 000 штук сигар (тонкие сигары) - с 20 до 31 маната, а также на 1000 штук сигарет из табака и его заменителей - с 20 до 31 маната, на алкогольные энергетические напитки - с 2 манатов до 2,1 маната/литр, на безалкогольные энергетические напитки - с 3 манатов до 3,1 маната/литр.