Milli Məclis hansı hallarda buraxılır?
Bu gün Yeni Azərbaycan Partiyasının Siyasi Şurasının iclasında Milli Məclisin buraxılmasına dair qərar qəbul olunub.
Siyasi Şura bu qərarını Prezident İlham Əliyevin islahatlar kursuna və kadr islahatlarına dəstək məqsədilə verildiyini qeyd edib.
Konstitusiyanın 98-1-ci maddəsində Milli Məclisin buraxılması proseduru ilə bağlı müddəa öz əksini tapıb.
Qeyd olunub ki, Milli Məclisin eyni çağırışı bir il ərzində iki dəfə Nazirlər Kabinetinə etimadsızlıq göstərdikdə və ya Konstitusiya Məhkəməsinin, Ali Məhkəmənin və Mərkəzi Bankı İdarə Heyətinin kollegial fəaliyyəti üçün zəruri olan sayda üzvlüyə namizədləri Prezident tərəfindən iki dəfə təqdim edildikdən sonra, qanunla müəyyən edilmiş müddətdə təyin etmədikdə, habelə Konstitusiyanın 94-cü və 95-ci maddələrində, 96-cı maddəsinin II, III, IV və V hissələrində, 97-ci maddəsində göstərilən vəzifələrini aradan qaldırıla bilməyən səbəblər üzündən icra etmədikdə, Prezident Milli Məclisi buraxır.
Növbədənkənar seçkilərdə seçilən Milli Məclisinin çağırışının səlahiyyət müddəti beş ildən az ola bilər.
Bu halda Milli Məclisə növbəti seçkilər növbədənkənar seçkilərdə seçilən Azərbaycan parlamentinin çağırışının səlahiyyət müddətinin beşinci ilinin noyabr ayının birinci bazar günü keçirilir.

В каких случаях возможен роспуск Милли Меджлиса?
Политический совет правящей партии "Ени Азербайджан" на экстренном заседании в четверг принял решение о роспуске Милли Меджлиса.
Данное решение обосновано тем, что пятый (действующий) созыв Милли Меджлиса не соответствует политике, проводимой в настоящее время главой государства, и отстает от реформ, осуществляемых в республике в последние месяцы.
Положения о роспуске парламента страны отражены в статье 98.1 "Роспуск Милли Меджлиса Азербайджанской Республики" Конституции Азербайджана, которая гласит:
"Если один и тот же созыв Милли Меджлиса Азербайджанской Республики дважды в течение года выразит недоверие Кабинету Министров Азербайджанской Республики или не назначит в установленный законом срок после двукратного представления Президентом Азербайджанской Республики необходимое число кандидатов для коллегиальной деятельности Конституционного суда Азербайджанской Республики, Верховного суда Азербайджанской Республики и Правления Центрального банка Азербайджанской Республики, а также по неустранимым причинам не выполняет свои обязанности, указанные в статьях 94 (Общие правила, устанавливаемые Милли Меджлисом Азербайджанской Республики) и 95 (Вопросы, решаемые Милли Меджлисом Азербайджанской Республики), частях II, III, IV и V статьи 96 (Право законодательной инициативы), статье 97 (Сроки представления законов на подпись) настоящей Конституции, Президент Азербайджанской Республики распускает Милли Меджлис Азербайджанской Республики".
Срок полномочий созыва Милли Меджлиса, избранного на внеочередных выборах, может составлять менее пяти лет.