DÇ-də Hacı Əliyevlə hakimlər arasında qalmaqal: uduzduruldu və kənarlaşdırıldı
Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultanda keçirilən dünya çempionatında Azərbaycan yığmasının güləşçisi xoşagəlməz hadisə ilə üzləşib.
65 kq çəki dərəcəsində çıxış edən Olimpiya mükafatçımız, üçqat dünya və üçqat Avropa çempionu Hacı Əliyev ilk görüşündə rusiyalı Hacımurad Rəşidova uduzub – 2:4.
Lakin idmançımız bu görüş qalmaqallı keçib. Belə ki, görüşün bitməsinə saniyələr qalmış pəhləvanımız 2:3 hesabı ilə uduzarkən tətbiq etdiyi fənd hakimlər tərəfindən iki xalla qiymətləndirilib və idmançımız 4:3 irəli keçib. Lakin rəqibin etirazından sonra bu iki xal silinib və dağıstanlı idmançıya daha bir xal verilib.
Bunu haqsızlıq sayan H.Əliyev qarşılaşmanın sonuncu saniyəsində etiraz əlaməti olaraq mübarizəni davam etdirməyib. Məşqçi və hakimlərin tələbi ilə xalça üzərinə qayıdan güləşçimiz görüş başa çatdıqdan sonra da etirazını nümayişkaranə şəkildə göstərib.
O, qalibi elan etmək üçün hakimə yaxınlaşmayıb. Nəticədə referi ikiqat Avropa çempionu olan rusiyalını tək qalib sayıb. Bundan sonra H.Əliyev hakimlərlə sərt mübahisə edib və məğlub olmadığını sübut etməyə çalışıb. O hətta ədalət təmsilçilərinin istifadə etdiyi əl tablosunu da götürərək onların özlərinə “qırmızı” göstərib və yerə çırpıb. Bundan sonra Hacı Əliyev dünya çempionatından diskvalifikasiya olunub.
Qeyd edək ki, Hacı Əliyev 2017-ci ilin dünya çempionatının finalında məhz bu rəqibi üzərində qələbə ilə qızıl medal qazanmışdı.скачать dle 11.3

На ЧМ между Гаджи Алиевым и судьями разразился скандал
На чемпионате мира по борьбе в казахстанской столице Нур-Султан с членом азербайджанской сборной произошел неприятный инцидент.
Выступающий в весовой категории 65 кг олимпийский призер, трехкратный чемпион мира и Европы Гаджи Алиев проиграл в первой схватке российскому спортсмену Гаджимураду Рашидову со счетом 2:4.
Но этот поединок завершился скандалом. Нашему вольнику, проигрывавшему за несколько секунд до окончания боя со счетом 2:3, судьи присвоили 2 очка и Г.Алиев вышел вперед. Однако соперник выразил протест. В результате у азербайджанца отняли два, а дагестанцу добавили одно очко.
Посчитавший это несправедливостью, Г.Алиев на последней секунде в знак протеста не стал продолжать соревнование. Однако по требованию тренера и арбитров азербайджанский вольник вернулся на татами и после завершения поединка демонстративно выражал свое несогласие с вердиктом судей.
Он не подошел к судье во время объявления победителя. В результате рефери объявил победителем двукратного чемпиона Европы Г.Рашидова. После этого Г.Алиев в резкой форме поспорил с судьями и попытался доказать, что он - победитель. Спортсмен даже выхватил у судьи ручное табло, показал судьям "красный" и бросил на пол.
Гаджи Алиев был дисквалифицирован.
Отметим, что Гаджи Алиев в финале чемпионата мира в 2017 году в Париже (Франция) одолел именно Гаджимурада Рашидова и завоевал золотую медаль.скачать dle 11.3